اخبار مهم

از نیمه دوم سال آتوس نو می شود

سامانه معاملات نیمه دوم سال آپدیت می شود

طبق زمان بندی تا پایان نیمه اول امسال به روز رسانی سامانه معاملات باید انجام شده باشد و قرار است نیمه دوم سال نرم افزار به روز شده آتوس تحویل داده شود.

معاون شرکت بورس اوراق بهادار تهران در خصوص مهمترین برنامه های سال جاری  بورس گفت: در کنار تداوم روند پذیرش و عرضه اولیه سهام شرکت ها، یکی از مهمترین برنامه های امسال در حوزه بازار مشتقه افزایش تعداد سهام پایه اختیار معاملات به عنوان محصول جدید برای پوشش ریسک است.

علی صحرایی با اشاره به اینکه سال گذشته سهام پایه پنج شرکت در بازار مشتقه وارد شدند، گفت: در سال ۹۵ اختیار خرید و فروش سهام پایه ۵ شرکت در بازار مشتقه مورد معامله قرار گرفت که در سال جدید برنامه توسعه این بازار و افزایش تعداد سهام پایه در دستور کار شرکت بورس است.

وی با اشاره به اینکه با بررسی شرکت ها برای سال ۹۶ سهام پایه جدید انتخاب خواهد شد، اظهار داشت: اختیار خرید و فروش سهام پایه جدید در بازار مشتقه گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های سرمایه گذاری، سهامداران عمده و سایر سرمایه گذاران است که با خرید از این بازار اقدام به پوشش ریسک نیز می کنند.

صحرایی درباره شرایط انتخاب سهام پایه در بازار مشتقه گفت: برای انتخاب شرکت، نقد شوندگی گزینه مهمی است. همچنین نقش غیر رسمی بازار سازی سهامدار عمده نیز امتیاز دیگری است که مورد توجه قرار می گیرد.

معاون شرکت بورس اوراق بهادار تهران، نوسان پذیری سهام را نیز مهم دانست و گفت: نوسان پذیری قیمت سهم ناشی از فروش محصول شرکت در بازارهای جهانی یا دلایل دیگر نیز موضوعی است که برای انتخاب سهم مورد بررسی قرار می گیرد.

صحرایی درباره سایر برنامه های این شرکت گفت: در حوزه نظارت هم همچنان توسعه تکنولوژی و ابزارهای جدید نظارتی در حال پیگیری است.

وی با اشاره به به روز رسانی نرم افزار جدید معاملاتی گفت: در این حوزه از مدل های جدید و به روز جهانی در شرکت بورس استفاده می شود و به روز رسانی نرم افزار معاملاتی از سال گذشته آغاز شده است .

معاون شرکت بورس اوراق بهادار تهران با بیان اینکه در زمینه سامانه معاملات، بخش اجرایی آن امسال عملیاتی خواهد شد، گفت: طبق زمان بندی تا پایان نیمه اول امسال به روز رسانی این سامانه باید انجام شده باشد و قرار است نیمه دوم سال نرم افزار به روز شده آتوس تحویل داده شود.

صحرایی درباره وضعیت بازار سرمایه نیز با اشاره به اینکه عمده صنایع بازار سهام در سال گذشته سودهای قابل قبولی را شناسایی کردند، گفت: بررسی گزارش های عملکرد سال گذشته شرکت ها و نگاهی به بودجه های برآوردی امسال، نشان دهنده بهبود وضعیت سودآوری صنایع است.

وی معتقد است در صورتی که فضای اقتصادی و سیاسی از ثبات برخوردار شود و همچنین نرخ سود سپرده های بانکی در بازار پول نظامند شود بازار سرمایه امسال می تواند شرایط بهتری را تجربه کند.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *