نماگر ها

الگوی دخل و خرج،کتابی برای اقتصاد خانواده

«الگوی دخل و خرج» به نویسندگی غلامرضا نظربلند از سوی شرکت چاپ و نشر بازرگانی منتشر شد. موضوع این کتاب اقتصاد خانواده، امور مالی شخصی و پس‌انداز و سرمایه‌گذاری است. نگرانی از الگوی مصرف نادرست اشخاص و خانواده‌ها و سوءمدیریت آنان در زمینه هزینه‌کرد درآمدشان، نویسنده را به این فکر واداشت تا کتابی را که سرمشق دخل و خرج آنان قرار بگیرد و اصول و مهارت‌های مدیریت مالی شخصی را به همه افراد جامعه بیاموزاند و موجب بهبود سطح زندگی و رفاه آنان شود، به نگارش درآورد. او دو‌سال‌و‌نیم پیش شروع به نوشتن کرد، کتابی که «الگوی دخل و خرج» نام گرفته و به این‌وسیله معرفی می‌شود، نتیجه آن است. این کتاب، چهار بخش و ۹ فصل دارد. مؤلف در بخش اول بر آن شده تا مخاطبان را با برنامه‌ریزی مالی و اجزای آن و نحوه تهیه صورت‌های مالی شخصی آشنا کند و ارزش زمانی پول و کاربرد آن در مالیه شخصی و برنامه‌ریزی مالی را شرح دهد.
فصل‌های چهارم و پنجم، بخش دوم کتاب را تشکیل می‌دهند. فصل چهارم به «روان‌شناسی شناختی» و کاربرد رفتارشناسی در مدیریت مالی (مالیه رفتاری) می‌پردازد و این گونه از انگاره‌ها و آموزه‌های اقتصاد کلاسیک و نئوکلاسیک فراتر می‌رود و مبانی نظری جدید را توصیف و پی‌آمدهای آن‌ را در رابطه با الگوی مصرف اشخاص و خانواده‌ها تبیین می‌کند. فصل پنجم بعد از تعریف نیاز و انواع آن و تفکیک نیازهای عینی از نیازهای ذهنی، روی مباحث نیازشناسی و نیازآفرینی تمرکز می‌کند و نشان می‌دهد چگونه صاحبان منافع و بعضی غول‌های بازاریابی و تبلیغاتی با استفاده از آخرین فناوری‌ها و دستاورد‌های علمی و سوءاستفاده از سوگیری‌های شناختی انسان، نیازهای جامعه هدف را دستکاری می‌‌کنند. در این فصل توصیه‌های لازم برای مقابله با این نوع دستکاری‌ها و برهم‌زدن اولویت‌های نیاز ارائه ‌شده تا هرکس بتواند نیازهای واقعی خود را تشخیص دهد و آنها ‌را به‌درستی و با رعایت اولویت‌ها، مدیریت کند.بخش سوم که شامل فصل‌های ششم و هفتم است، به‌تفصیل به نهادها، بازارها و ابزارهای مالی به‌عنوان ارکان سه‌گانه مالیه مدرن پرداخته تا به این ترتیب مبانی نظری و چارچوب مفهومی لازم برای درک هرچه‌بهتر بخش چهارم و پایانی کتاب فراهم شود.
بخش چهارم و پایانی کتاب متضمن فصل‌های ۸ و ۹، کاربردی‌ترین قسمت کتاب است و به نهادهای مالی ایران اختصاص دارد. فصل هشتم به بازار پول در ایران پرداخته و در آن، درباره پیشینه بانکداری بحث شده و وضعیت فعلی بانکی کشور تشریح شده است. سرمایه‌گذاری در دارایی‌های حقیقی (طلا و زمین و ساختمان) و سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی (بورس) موضوع فصل نهم است. در این فصل پیش‌شرط‌های سرمایه‌گذاری و فرایند و استراتژی‌های آن تشریح و نحوه سرمایه‌گذاری در طلا و املاک و مستغلات و بورس اوراق بهادار ایران نشان داده شده است. مؤلف برای استفاده عملی خوانندگان کتاب از آموزه‌های مدیریت مالی شخصی و کسب مهارت‌های لازم از سوی آنان، در هر فصلی توصیه‌ها و راهکارهای اجرائی متناسب با عنوان آن فصل ارائه كرده است. ازآنجاکه کتاب مخاطب عام دارد و بضاعت مخاطبان متفاوت است، او تلاش کرده همگان به‌طور متناسبی از مطالب کتاب بهره‌مند شوند. مطالب کتاب از عمومی‌ترین مفاهیم و آموزه‌ها شروع و به‌تدریج تخصصی می‌شود، ازاین‌رو کسی که سواد ابتدایی هم داشته باشد می‌تواند از بعضی قسمت‌های و فصل‌های کتاب استفاده کند و آن‌‌کس که بضاعت علمی و حرفه‌ای بیشتری دارد، طبعا می‌تواند از قسمت‌های بیشتری بهره‌مند شود. افزون بر این، سازه و پیکره‌بندی کتاب به‌نحوی است که می‌توان با عبور از بعضی بخش‌ها، مانند بخش دوم، به بخش‌های بعدی ورود کرد.
کتاب در هنگام نگارش بارها ویرایش شده و استاد عبدالله کوثری آن‌را ویرایش نهايی کرده است. ازاین‌رو نثر آن روان و شیواست. واژه‌های تخصصی زیادی در آن استفاده شده و مؤلف به‌منظور اطمینان از اصالت و شیوایی معادل‌های فارسی آن واژه‌ها، به کتب و فرهنگ‌های اصیل مرجع در رشته‌های تخصصی ذی‌ربط استناد کرده است. همچنین برای فهم هرچه‌بهتر و راحت‌تر مندرجات کتاب از ابزار‌های آموزشی و کمک‌آموزشی گوناگونی از جمله نمودارهای رنگی و جداول مختلف در مقیاس‌های مناسب و مثال و تمثیل‌ و تصویر، استفاده شده است.
درباره نویسنده
غلامرضا نظربلند در شیراز به دنیا آمد و تا پایان دبیرستان در این شهر تحصیل کرد. از مؤسسه علوم بانکی ایران با کسب رتبه اول لیسانس بانکداری گرفت. دوره فوق لیسانس اقتصاد را در دانشگاه شیراز و دوره‌های فوق لیسانس مکان‌یابی صنعتی و توسعه را در دانشگاه بروکسل و دوره دکترا را توأمان در دانشگاه‌های دهلی و نیوکاسل انگلیس گذراند و در رشته مدیریت مالی با گرایش ارز فارغ‌التحصیل شد.
نظربلند در سال‌های اخیر روی موضوعات و مباحث مالیه متمرکز شده و کتب و مقالاتی چند دراین‌باره تألیف کرده است. مقاله‌ای از او که در ماهنامه Chartered Secretary چاپ شد، جایزه بهترین مقاله سال را دریافت کرد. کتاب «درآمدی بر بحران مالی جهانی» را در سال ۱۳۸۸ نگاشت. «فرهنگ اصطلاحات مالی و سرمایه‌گذاری» را در سال ۱۳۹۰ به‌اتفاق دکتر حسین عبده‌تبریزی تألیف کرد. این اثر که در سال ۱۳۹۳ به چاپ سوم و ویرایش دوم رسید، هم‌اینک در حال ویرایش سوم، برای چاپ چهارم است. او در سال ۱۳۹۲ به همکاری با فرهنگستان زبان و ادب فارسی دعوت شد. این همکاری از همان ‌سال شروع شد و در قالب تعریف‌نگاری، تألیف و ویراستاری واژه‌های اقتصادی «فرهنگ جامع فارسی» ادامه دارد. حرف «الف» این فرهنگ همین هفته از زیر چاپ درآمد.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *