اخبار مهمرايانه

بازده سهام رايانه به ۴۲ درصد رسيد

ميانگين بازده سرمايه گذاري در بورس به 8 درصد رسيد

*بازده سرمايه گذاري در ۳۰ شركت بزرگ ايراني به ۱۰ درصد رسيد

*سرمايه گذاران روي يورو با ۱۶ درصد سود، بيشترين بازده را در ميان همه بازار ها به دست آورده اند

گزارش بورس:ميانگين بازده سرمايه گذاري در بورس تهران تا پايان هفته گذشته به ۸ درصد رسيد. به اين ترتيب  پس از سرمايه گذاران در بازار يورو(واحد پول مشترك اروپا) سهامداران بزرگترين برندگان بازارها در طول سال ۹۶ بوده اند.  قيمت يورو از اول امسال ۱۶ درصد افزايش داشته است .

با تغييرات كلان اقتصادي از ابتداي امسال تاكنون فضاي سرمايه گذاري در ايران در حال تغيير است. اين تغييرات در پي تغييرات قيمت ارز، رشد توليد ناخالص داخلي،تورم و قيمت هاي جهاني رخ داده و احتمالا در ماه هاي آينده مولفه هاي جديد تري شامل قيمت نفت و قيمت مواد خام در بازار هاي جهاني نيز به آن اضافه شود .

بانك مركزي كه تحت تاثير ديپلماسي سياسي دولت براي توسعه روابط با اروپا يورو را در محور تمركز خود قرار داده و سعي در ثبات قيمت دلار دارد با تغيير در نرخ سود بانكي و كاهش سود سپرده ها گام مهمي در تغيير فضاي سرمايه گذاري در ايران داشت. اين فضاي سرمايه گذاري آرام آرام در حال عبور به بازار اوراق بهادار شامل اوراق بدهي و سهام است. البته آن طور كه فضاي اقتصادي بر مي آيد دولت تحت تاثير بدهي ۷۰۰ هزار ميليارد توماني كه به شركت ها و پيمانكاران  خصوصي و شبه دولتي دارد،تلاش خواهد كرد بخش بزرگي منابع مالي موجود را تحت تاثير تغيير فضاي سرمايه گذاري به سمت خريد بازار اوراق بدهي شامل اسناد خزانه سوق دهد.دولت از اين طريق هم جلوي تورم را خواهد گرفت،همه به نرخ سود جهت مي دهد و هم در عين حال بخشي از منابع مالي مورد نيازش را براي پرداخت بدهي تامين مي كند.

آمارهاي محاسبه شده در اداره تحقيق و توسعه بورس تهران نشان مي دهد: در چنين فضايي قيمت هر يورو از ابتداي سال تاكنون بيشترين رشد را كرده و از ۴۱۱۲ تومان به ۴۷۵۶ تومان در هفته سوم شهريور ماه رسيد كه به معناي اين است كه ميانگين بازده سرمايه گذاري در بازار يورو در طول امسال نسبت به ساير بازارهاي عمده سرمايه گذاري در ايران، شامل: طلا، دلار، مسكن و بورس بيشتر بوده است. روندرشد بازده بازار يورو نشان مي دهد بازار هاي موازي در ايران رقيبي جديد پيدا كرده اند كه مي تواند معادلات و آينده فضاي سرمايه‌گذاري را دستخوش تغيير كند. افزايش سطح مراودات تجاري و تغيير ديپلماسي سياسي براي جلوگيري از دشمني هاي غرب يكي از عوامل رشد قيمت يورو و ظهور يك بازار سرمايه گذاري جديد در ايران است.

رشد آرام بورس

شاخص بورس تهران تحت تاثير تحولات اقتصادي آرام آرام در حال رشد است و اين رشد در چند هفته اخير تحت تاثير افزايش قيمت جهاني فلزات پايه شتاب بيشتري گرفته است. به ويژه آنكه ديروز هم شاخص بورس توانست از خط مقاوت ۸۳ هزارو ۶۰۰ واحد عبور كند و به سمت فتح قله ۸۹ هزار واحد خير بردارد.رسيدن شاخص به منطقه ۸۹ هزار واحد از آن جهت اهميت دارد كه ۱۵ دي ماه سال ۱۳۹۲ اين شاخص براي نخستين بار در تاريخ ۵۰ ساله بورس به ۸۹ هزارو ۵۰۰ واحد رسيد و چنان چه شاخص بورس بتواند امسال از اين مرز عبور كند ركورد تاريخي بورس بعد از ۴ سال شكسته خواهد شد.تحليل گران پيش بيني مي كنند اين شاخص بتواند از مرز ۹۰ هزار واحد تا پايان سال عبور كند. اگر اين رويداد محقق شود مي توان پيش بيني كرد بازار سرمايه گذاري در ايران در سال جاري در اختيار بورس و يورو باقي بماند.در همين مدت سرمايه گذاراني هم كه در فرا بورس سرمايه گذاري كرده اند به طور ميانگين ۸ درصد سود كرده اند، اما سرمايه گذاري در سكه بهار آزادي و دلار با توجه به تورم بيش از ۱۰ درصد به صرفه نبوده است.

رتبه بندي ساير بازارها

از اول امسال تاكنون قيمت هر قطعه سكه بهار آزادي ۵.۶ درصد و قيمت هر دلار ۴.۶ درصد افزايش يافته است كه البته بخش عمده اين رشد متعلق به چند هفته اخير است كه بانك مركزي با اجراي سياست هاي انبساطي تا حدودي زمينه رشد قيمت دلار را فراهم كرد.قيمت هر دلار كه اول سال ۳۷۴۸ تومان بود اكنون به ۳۹۲۰ تومان رسيده است و هر سكه بهار آزادي هم تحت تاثير رشد قيمت  هر اونس طلا در بازار هاي جهاني در هفته سوم شهريور ماه به يك ميليون ۲۳۷ هزار تومان رسيد.به موازات اين بازارها تاحدودي بر شيب رونقش بازار مسكن هم اضافه شده و ميانگين رشد قيمت ها در اين بازار به ۴ تا ۶ درصد رسيده است. در اين دوره قيمت هر بشكه نفت خام در سبد نفتي اوپك هم مطابق با روند حركت منحني شاخص بورس ۸.۷ درصد رشد كرده است. در اين مدت قيمت طلا در بازار هاي جهاني ۷.۸ ، آلومينيوم ۹ ،نيكل۸.۳ درصد،مس ۹.۲  و روي ۵ درصد افزايش يافته است.

صنايع برنده بورس

مطابق آمارها با وجود ميانگين بازده ۸ درصدي بورس در طول امسال، ميانگين بازده ۳۰ شركت بزرگ بورس از اين هم فراتر رفته و به مرز ۱۰ درصد رسيده است. همچنين بازده سرمايه گذاري در سبد ۵۰ شركت فعال تر بورس در اين مدت از ۸.۸ درصد فراتر رفته و كارنامه جالب توجهي را در سال جاري ثبت كرده است.در اين مدت همچنين سهامداران برخي صنايع در بورس توانسته اند تا ۶۵ درصد بازده نصيب سرمايه گذاران خود كنند. سهامداران گروه محصولات كاغذي با ۶۵ درصد در صدر و گروه قندو شكر با ۶۳.۳ درصد در رتبه دوم اين فهرست قرار دارند.بعد از اين ۲ گروه صنعت رايانه با ۴۲ درصد بازده در رتبه سوم از نظر بيشترين بازده قرار گرفته است.برخي صنايع ديگر مانند چاپ و انتشار و فلزات اساسي هم به ترتيب ۳۳ و ۳۰ درصد سود نصيب سرمايه گذارانشان كرده اند.

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *