اخبار مهمطلا و ارز

بازي  چراغ خاموش بانك مركزي در زمين بورس ارز

پس از آزاد سازي نرخ ارز در زمستان،بورس ارز از طريق سيستم بانكي به رهبري بانك مركزي راه اندازي مي شود

در شرايطي كه گفته مي شود ارز زمستان تك نرخي مي شود،مسولان بانك مركزي هنوز نقشه و زمان دقيقي براي راه اندازي بورس ارز ارايه نكرده اند،اما تازه ترين خبر ها حاكي از ان است كه بانك مركزي قرار است بورس ارز را از طريق شعب بانكي راه اندازي  كند.

به گزارش بورسك،همان اتفاقي كه در سال ۹۱افتاد بار ديگر قرار است تكرار شود. در سال ۹۱ به دنبال بروز بحران ارزي دولت تصميم گرفت طرحي را كه در ميانه هاي دهه ۸۰ در بازار سرمايه نوشته شده بود اجرا كند،اين طرح كه به طرح تاسيس بورس ارز مشهور بود بار ها در نشست هاي مختلف با مخالفت مسولان بانك مركزي مواجه شده و فرصت اجرا پيدا نكرده بود،اما در سال ۹۱ به دليل رشد سرسام آور قيمت ارز و افزايش اضطراب در دولت و مردم،دولت كه براي خلاصي از بحران تصميم گرفت طرح بورس ارز را اجرا كند، اما مسولان بانك مركزي با اين استدلال كه اگر بورس ارز توسط بازار سرمايه تاسيس شود مسئوليتي در برابر نوسان قيمت ارز نخواهند پذيرفت،دولت را از تاسيس بورس ارز با مسئوليت بازارسرمايه ترساندند.

مسولان بانك مركزي با اين استدلال كه مسئوليت كنترل ارز در اختيار آنها است توانستند با استفاده از طرح تاسيس بورس ارز مركز مبادلات ارزي را كه شكل نصفه و نيمه اي از يك بورس ارز پيشرفته بود را راه اندازي كردند. اين در حالي است كه پس از گذشت ۴ سال برخي پشت پرده مركز مبادلات ارزي در پرداخت ارز دولتي به افراد خاص منجر شده است ،ايده تاسيس بورس ارز بيشتر از گذشته تقويت شود.

اقتصاد دانان هر نوع اختصاص ارز به گروه يا دسته خاصي را گسترش رانت و فساد اقتصادي مي دانند.

اكنون با گذشت ۴ سال از راه اندازي مركز مبادلات ارزي بار ديگر بانك مركزي تصميم گرفته است بورس ارز را از طريق سيستم بانكي و شعب بانك ها خودش به صورت مستقل راه اندازي كند. البته هنوز هيچ خبري به صورت رسمي در اين باره منتشر نشده است  اما آن طور  كه يك مقام ارشد بانك مركزي گفته است قرار است اين معاملات به صورت معاملات فوروارد بين بانكي انجام شود.

در مبادلات فوروارد مبادلات ارز صرفا به انجام دادو ستد بين دو نفر كه در نرخ و زمان مشخصي توافق مي كنند انجام مي شود اما مبادلات فيوچرز يا آتي ارز كه قرار بود در بازار سرمايه آغاز شود اوراق‌آتي از قابليت نقل و انتقاص ثانويه داشت.

آن طور كه صمد کریمی  مدير اداره صادرات بانك مركزي خبر داده است قرار است آيين نامه اجرايي معاملات اتي ارز پس از آزاد سازي نرخ ارز به بانك هاي كشور براي اجرا ابلاغ شود.

او در اين باره گفت: آئین‌نامه اجرایی معاملات آتی ارز تهيه شده است و‌ این آیین نامه پس از اجرایی شدن پروژه یکسان‌سازی نرخ ارز به بانک‌های کشور براي اجرا ابلاغ خواهد شد.‏

‏ او ادامه داد: بدیهی است با یکسان‌سازی نرخ ارز معاملات آتی (فوروارد) ارز نیز بین بانک‌های عضو بازار بین بانکی و همچنین صادرکنندگان و واردکنندگان با بانک‌های مزبور انجام خواهد شد.

آزاد سازي نرخ ارز؛زمستان

در عين حال معاون وزیر اقتصاد در مصاحبه هايش از برنامه دولت برای اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز در زمستان امسال خبر داد و گفت: ما می خواهیم یکسان سازی نرخ ارز در زمستان رخ دهد اما باید منابع ارزی لازم را داشته باشیم و ساز و کار انتقال ارز به داخل کشور هم روان شده باشد.

سید حسین میرشجاعیان با اشاره به اينكه باید با احتیاط عمل کرد تا سیاست شکست نخورد تاكيدکرد: نرخ ارز از سوی وزارت اقتصاد و بانک مرکزی مشخص و پیشنهاد شده که اتفاقا این دو نرخ به هم نزدیک هستند بنابراین وی اختلاف میان نرخ ارز رسمی وغیر رسمی را ١٦ درصد عنوان و تصریح کرد: این شکاف ما را نسبت به اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز امیدوار خواهد کرد.

نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *