نماگر های بازار پول

با عجیب‌ترین شهرهای جهان آشنا شوید

حبیب علیزاده

در چهار گوشه جهان مکان‌هایی را می‌توان یافت که به سبب شاخص‌ها یا ویژگی‌های خاص‌شان، با سایر مناطق و مکان‌ها تفاوت‌های زیادی دارند. در این میان،‌ شهرها،‌شهرک‌ها و روستاهایی نیز وجود دارند که به دلیل تفاوت‌های غیرمعمول و زیادشان با شهرها و روستاهای دیگر، در زمره عجایب به شمار می‌روند. گاه این تفاوت‌ها جالب و جذاب هستند و توجه گردشگران جهان را به خود جلب می‌کنند. در عین حال، گاهی تفاوت آنها با سایرین به حدی است که حتی حرفه‌ای‌ترین گردشگران و ماجراجوترین افراد را نیز به وحشت می‌اندازند. در این نوشتار قصد داریم چند مورد از این شهرها و مناطق عجیب را معرفی کنیم، شاید یکی از خوانندگان تصمیم بگیرد سری به آنها بزند!

 

شهر کوتوله‌ها

در این شهر نمی‌توان کسی را پیدا کرد که قدش بلندتر از یک و نیم متر باشد. شهر (یا بهتر بگوییم، روستای) کوهستانی کوتوله‌های چینی واقع در کونمینگ، برای ساکنان آن که همیشه مورد آزار و اذیت مردم سایر شهرها قرار می‌گیرند،‌ همچون بهشتی زمینی است. مردم این شهر کوچک در خانه‌های عجیبی شبیه قارچ زندگی می‌کنند. این تبعیدشدگان ریز اندام لباس‌های قرون وسطایی می‌پوشند. آنها مجموعه‌ای عجیب و غریب به وجود آورده‌اند که هر بیننده‌ای را مات و مبهوت می‌کند. توصیه می‌شود افراد بلند قد به شهر کوتوله‌ها سفر نکنند، در غیر این صورت با نگاه‌های متعجب ساکنان آنجا مواجه خواهند شد که به آنها به چشم غول‌های بی شاخ و دم نگاه می‌کنند.

 

آشغال شهر (شهر زباله‌ها)

تا به حال با شهر یا شهرکی روبه‌رو شده‌اید که خانه‌هایش بسیار ارزان قیمت باشند، نرخ بیکاری در آن صفر درصد باشد و مردمش همیشه شاد و خوشحال باشند؟ بدون شک خواهید گفت چنین جایی وجود خارجی ندارد، اما اشتباه می‌کنید. شهری را تصور کنید که همه جای آن را آشغال فرا گرفته است. در واقع زباله در همه جا، از خیابان گرفته تا داخل خانه‌ها به چشم می‌خورد. این تصاویر برای ساکنان شهر مورد نظر ما بسیار عادی هستند، چون زباله‌ها تنها منبع درآمدشان به شمار می‌رود. اینجا شهر «منشیت ناصر» در حومه قاهره پایتخت مصر است. کل زباله‌های تولید شده در قاهره از این شهر سر در می‌آورند. منشیت ناصر فاقد آب لوله‌کشی، برق و زیرساخت‌های زندگی شهری است، اما در آن چند فروشگاه و آپارتمان به چشم می‌خورد. چنین به نظر می‌رسد که باوجود خطرات ناشی از آلودگی و بیماری‌های مختلف،‌ مردم این شهر که زندگی‌شان از طریق بازیافت زباله‌های پرجمعیت‌ترین شهر قاره آفریقا می‌گذرد،‌ بسیار خوشحال و راضی هستند. گفته می‌شود که مردم این شهر بین ۸۰ تا ۹۰ درصد آنچه را می‌یابند،‌ بازیافت می‌کنند.

 

میاکی جیما،‌ شهر همیشه در خطر

میاکی جیما یکی از عجیب‌ترین شهرهای جهان است که در کشور ژاپن قرار دارد. ژاپن کشوری است که به زمین‌لرزه‌ها و آتشفشان‌هایش شهرت دارد. آنچه میاکی جیما را به مکانی عجیب تبدیل کرده این است که باوجود فاصله چند کیلومتری از یکی از شلوغ‌ترین شهرهای جهان،‌ درست زیر پای یکی از آتشفشان‌های فعال و خطرناک دنیا جا خوش کرده است. میاکی جیما جزیره‌ای واقع در سواحل ژاپن است که تاکنون پای هیچ گردشگری به آن باز نشده است. نکته جالب توجه اینکه، ‌مردم این شهر از فوران ناگهانی آتشفشان و جاری شدن مواد مذاب ترس چندانی ندارند بلکه بیشتر نگران گاز سولفوری هستند که از آتشفشان خارج می‌شود و گاه میزان آن به سطوح خطرناکی می‌رسد. مردم این شهر به طور دائم با خود ماسک گاز حمل می‌کنند چون هر لحظه ممکن است آژیرها به صدا در‌آیند و گاز سولفور سراسر شهر را فرا بگیرد.

 

هاشیما، جزیره کشتی جنگی

در یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان، این جزیره مصنوعی در فاصله نه چندان دوری از سواحل ژاپن قرار گرفته است. برخورد امواج بزرگ و بلند به این جزیره،‌ تصویر یک کشتی جنگی را به یاد آدم می‌آورد. نکته جالب توجه اینکه احتمالا هاشیما بزرگترین شهر ارواح جهان است. این جزیره در اصل به وسیله شرکت میتسوبیشی و برای فعالیت‌های معدن زغال سنگ ساخته شده و در آن، سینما و سایر مکان‌های تفریح و سرگرمی برای جمعیتی فراوان ایجاد شده بود. با بسته شدن معدن در سال ۱۹۷۴، هاشیما به سرعت خالی از سکنه شد. به تازگی هاشیما برای گردشگران کنجکاوی که به فضاهای وهم‌آلود و ترسناک علاقه دارند،‌ بازگشایی شده است.

 

ویلجز (روستاها)

این اتوپیای عجیب و غریب را نخستین جامعه‌ای در جهان می‌دانند که اقدام به تفکیک افراد براساس سن‌شان کرده است. این شهر واقع در حومه فلوریدا آمریکا نه تنها افراد زیر ۱۹ سال را به خود راه نمی‌دهد، بلکه در هر خانواده‌ای باید دست‌کم یک فرد ۵۵ سال به بالا وجود داشته باشد. این مکان شبیه روستا را برای بازنشستگان فعال ساخته‌اند و ساکنان آنجا می‌توانند به مجموعه‌ای از فعالیت‌های مناسب و برنامه‌ریزی شده بپردازند. این شهر دارای یک ایستگاه رادیویی است که فقط آهنگ‌های قدیمی پخش می‌کند.

 

کوبر پدی (سفید پوست در حفره)

گرچه کوبر پدی (انگلیسی شده کلمات «کوپا پیتی» که در زبان بومیان استرالیایی به معنای مرد سفید پوست داخل حفره است) در جهان به پایتخت اپال (نوعی سنگ نیمه قیمتی) شهرت دارد، اما مهمترین ویژگی آن این است که بیشتر بیشتر جمعیت ۳۵۰۰ نفری آن در معادن تعمیر شده زیرزمینی زندگی می‌کنند. این منطقه غار مانند را معدنچیانی ساخته‌اند که برای رهایی از آفتاب سوزان روز به دنبال سرپناهی بودند. حال این شهر کوچک برای خود کلیسا، موزه، هتل، گالری و فروشگاه زیرزمینی دارد. ساکنان این شهر شب‌ها بیرون می‌آیند و با استفاده از توپ‌های درخشان، روی زمین بدون چمن گلف بازی می‌کنند.

 

بیروبیژان، شهر خودمختار یهودیان

بش از ۸۰ سال قبل، استالین دستور داد در مناطق غیرمسکونی شرق سیبری شهری برای یهودیان بنا کنند. بیروبیژان یک نمونه آرمان‌گرایانه اولیه برای یهودیانی بود که رویای ایجاد ارض موعود در سرزمین تزارها را در سر می‌پروراندند. این رویا با پاکسازی‌های خونین استالین در دهه ۱۹۳۰ میلادی بر باد رفت. امروزه این شهر به مکانی عجیب، سرد و کم جمعیت تبدیل شده است. در حال حاضر تعداد اندکی از یهودیان در این منطقه فراموش شده باقی مانده‌اند که رقم آن روز به روز کاهش پیدا می‌کند.

 

آیکیتو

کشور پرو در میان گردشگران جهان شهرت کمی دارد. اگر اندکی با تاریخ باستانی و راز آلود جهان آشنایی داشته باشید،‌ بی‌گمان خطوط معروف «نازکا» در کشور پرو را می‌شناسید. اما اگر تصور می‌کنید که خطوط نازکا عجیب‌ترین موضوع در این کشور هستند،‌ باید بگوییم اشتباه می‌کنید چون احتمالا از وجود آیکیتو بی‌خبر هستید. آیکیتو شهری است که هیچ جاده‌ای به آن راه ندارد. تنها راه ورود به آن با قایق یا هواپیما است. اطراف این شهر را جنگل انبوه آمازون فرا گرفته و ارتباط آن را با جهان خارج قطع کرده است. شاید گمان کنید که آیکیتو هم دهکده‌ کوچکی در قلب جنگل بارانی آمازون است، اما تعجب خواهید کرد اگر بدانید، آیکیتو شهری مدرن با ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است. البته اگر پای پیاده از شهر خارج شوید، بدون شک خود را در جهانی پر از پیرانا (ماهی گوشتخوار) و آناکوندا (بزرگترین مار جهان) خواهید یافت.

 

ونیز

چند شهر را در جهان می‌شناسید که به جای خیابان، کانال‌‌های پر از آب داشته باشد و به جای خودرو در آن قایق‌ها در رفت و آمد باشند؟ احتمالا جز شهر ونیز،‌ هیچ مورد دیگری نخواهید یافت. اگر به دنبال گشت و گذار در شهر ونیز باشید،‌ تنها وسایل نقلیه (البته به جز پاهایتان) قایق‌ها خواهند بود. اما این تنها نکته عجیب ونیز نیست. جدای از کانال‌های آب که شهر را فراگرفته‌اند، ونیز به شهر ارواح نیز شهرت دارد. گفته می‌شود که ارواح حاکمان قدیمی ونیز از کانال‌ها و دیوارها بیرون می‌آیند و به گشت و گذار می‌پردازند. چیزی عجیب‌تر از این تاکنون شنیده‌اید؟

نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *