اخبار مهميادداشت

بورس قبل از انتخابات چقدر رشد مي كند

بر اساس نظریه چرخه انتخابات ریاست جمهوری، بازار سهام در دوره های 4 ساله ریاست جمهوری از یک الگوی قوی و قابل پیش بینی پیروی می کند

امير شفيعي:فرضیه بازار کارا مي گويد یافتن الگوهای تکرار شونده در بازارهای مالی به گونه ای که بتوان سودغیرطبیعی به دست آورد ناممکن است. اما مطالعات تجربی نشان داده که در عمل ناهنجاری ها در بازار وجود دارد كه در بازار اثر مي گذارد.
انتخابات سراسری در بیشتر کشورها در دوره های ۴ ساله برگزار مي شود و  نتايج انتخابات نتايج عملكرد هاي سياسي و اقتصادي را تغيير مي دهد.
مطالعات انجام شده حاکی از تکرار الگوهایی خاص در رفتار بازارهای سرمایه منطبق بر بازه‏های زمانی برگزاری انتخابات است.
پانتزالیس و همکاران در سال ۲۰۰۰ رفتار بازار سهام در هفته های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری در ۳۳ کشور را مورد بررسی قرار دادند و اعلام کردند دردوهفته منتهی به انتخابات شاخص بازده غیرطبیعی داشته است. تشدید رقابت انتخاباتی منجر به افزايش بازده سرمايه گذاران مي شود.
بر اساس نظریه چرخه انتخابات ریاست جمهوری، بازار سهام در دوره های ۴ ساله ریاست جمهوری از یک الگوی قوی و قابل پیش بینی پیروی می کند.

بازده بازار در زمان کدام حزب بیشتر بوده است؟
اگردرآغاز دوره ریاست جمهوری جان اف. کندی هزار دلار در یک صندوق شاخصی S&P سرمایه­گذاری می کردید و فقط در زمان ریاست جمهوری دموکرات ها در بازار حضور داشتید، هزار دلار شما در پایان فوریه ۲۰۱۲ به۱۰،۹۲۰ دلار می رسید.
اما اگر از زمان ریچاد نیکسون و تنها در زمان جمهوری خواهان سرمایه گذاری مي كرديد،ارزش هزار دلار شما در پایان دوره ریاست جمهوری جرج بوش فقط به ۲،۰۸۷ دلار می رسید.
شرکت های کوچکتر در زمان دموکرات ها عملکرد بهتری نسبت به شرکت های بزرگ داشته اند.
ترکیب دولت دموکرات و کنگره جمهوری خواه متوسط بازده ۹.۶ درصدی در سال داشته است که بالاترین بازده در میان ترکیب های مختلف دولت و کنگره بوده است.
تصاحب همزمان دولت و کنگره توسط دموکرات ها در رده بعدی قرار می گیرد،که متوسط بازده سالانه ۷.۳ درصدی را برای سهامداران به همراه داشته است. جمهوری خواهان فقط زمانی که دولت و کنگره را همزمان در اختیار داشته اندعملکرد مناسبی داشته اند و بازده سالانه ۷ درصدی نصیب سهامداران کرده اند.

سال هاي انتخابات
سال انتخابات سال انتخابات ریاست جمهوری در امریکا، معمولاًبرای بازار سرمایه خوش یمن بوده و در ۸۱ درصد موارد بازده شاخص اس اند پي   S&P مثبت بوده و میانگین بازده این سال در ۶۵ سال گذشته ۶.۶ درصد بوده است.
سال بعد از انتخابات به عنوان ضعیف ترین دوره از لحاظ عملکرد بازار سهام شناخته می­شود. معمولاً تصمیمات      سخت­گیرانه در مورد مالیات در سال نخست دولت­ها اجرا می­شود چرا که زمان زیادی تا دوره بعدی انتخابات وجود دارد و مردم عموماً حافظه بلندمدت ندارند. از سوی دیگر، بازار نیز در مورد     سیاست­های دولت جدید با احتیاط برخورد می­کند. متوسط بازده این سال در ۱۶ دوره انتخابات اخیر ۶.۵ درصد بوده است.
سال دوم بعد از انتخابات متوسط بازده شاخص در سال دوم بعد از انتخابات از دو سال قبلی بیشتر بوده و احتمال کسب بازده مثبت ۶۵ است.
درسال ماقبل انتخابات عملکرد بازار سهام بهتر از همه سال‏ها بوده و به طور متوسط بازده ۱۶.۴ را برای سهامداران به همراه داشته است. در ۶۵ سال اخیر فقط در دو دوره بازده سال قبل از انتخابات منفی بوده است.

جدول زیر بازده بازار در سال های مختلف دوره‏های ریاست جمهوری امریکا را نمایش می‏دهد 

سال سال انتخابات سال مابعد انتخابات دو سال بعد از انتخابات سال ماقبل انتخابات
سال‏های با بازده مثبت ۱۳ ۹ ۱۱ ۱۵
سال‏های با بازده منفی ۳ ۷ ۶ ۲
درصد سال‏های مثبت ۸۱ ۵۶ ۶۵ ۸۸
بازده متوسط ۶.۶ ۶.۵ ۷

۱۶.۴

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *