اخبار مهم

بورس يك ميليارد دلار رشد كرد

بورس يك درصد رشد كرد/شاخص كل بورس تهران ديروز از مرز 85 هزار واحد هم عبور كرد

 

گزارش بورس ،در مبادلات امروز شاخص كل بورس تهران با يك صعود پر قدرت با يك درصد رشد از مرز ۸۵ هزار واحد هم عبور كرد.

مبادلات روز گذشته در بورس در شرايطي دنبال شد كه از ابتداي هفته روند رو به رشد بورس وارد يك دوره پر شتاب شده است و بخش زيادي از تحليل گران معتقدند كه اين تازه اول راه است و اين روند رو به رشد دست كم تا سال ۹۸ ادامه خواهد يافت.

در پايان مبادلات روز گذشته شاخص كل بورس تهران با ۹۲۹ واحد رشد معادل ۱.۱ درصد رشد كرد و به ۸۵ هزارو ۳۴۳ واحد رسيد اين بالاترين نقطه شاخص در طول ۳.۵ سال گذشته است. بالاترين ركورد شاخص مربوط به ۱۵ دي ماه ۱۳۹۲ است كه شاخص كل بورس به ۸۹ هزارو ۵۰۰ واحد رسيده بود. تحليل گران بر اين باورند به زودي شاخص كل بورس تهران به زودي ركورد تاريخي خود را خواهد شكست.

در مبادلات امروز همچنين ارزش كل بازارسهام از مرز ۳۳۸ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان عبور كرد اين به معناي اين است كه ارزش بازار سهام در يك روز بيش از ۴ هزار ميليارد تومان معادل يك ميليارد دلار رشد كرده است سرمايه گذاران امروز همچنين ۲۱۲ ميليارد تومان سهام در بورس خريداري كردند.

سرمایه گذاران امروز  همچنين برای خرید سهام شركت هاي های وب، اوراق مشارکت رایان سایپا، چدن سازان، اوراق مشارکت شهرداری سبزوار، واحدهای صندوق امین یکم، پارند پایدار سپهر و سهام آلومینیوم ایران بیشترین تقاضا و طولانی ترین صف های خرید را ثبت کردند.

به زعم تحليل گران دليل اقبال سرمايه گذاران به بورس كاهش نرخ سود بانكي و زمزمه هاي آزاد سازي قيمت دلار است.

 

مهدي طحاني مهدی طحانی مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آوای آگاه در اين باره گفت:با کاهش نرخ سود بانکی که رفته رفته خود را در اقتصاد نشان می دهد و همین طور ثبات قیمت دلار و تک نرخی کردن آن در آینده و ثبات قیمت ها در بازارهای جهانی، فرصت های بازار بسیار بیشتر از تهدیدهای آن است.

او افزود:نرخ های جهانی کالا به وضعیت آرام و با ثباتی رسیده است که اگر ثبات نرخ های مس و روی و غیره در همین قیمت ها ادامه داشته باشد، برای این شرکت ها از نظر سود اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

با وجود اين برخي سرمايه گذاران نقش رشد قيمت هاي جهاني و  فروش مواد خام را در بورس بيشتر از ساير عوامل مي دانند.ایمان مقدسیان کارشناس بازار سرمایه درباره تاثير اين عامل بر بورس گفت:با توجه به این که بورس ایران بر محور فروش مواد خام از سوي شركت هاي بورس حركت مي كند در نتيجه هر نوع تغيير در قيمت جهاني مواد خام بازار سهام را تحت تاثير قرار مي دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که تحت تاثير كاهش قيمت،سهام شركت هاي زيادي جذاب شده است، یادآور شد: بسیاری از سهام به «کف» قیمت خود رسیده اند که این قیمت ها، سهام را برای خریداران جذاب کرده است.

مقدسیان درباره چشم انداز بازار سرمایه نیز گفت: با توجه به این که بخش عمده رشد شاخص در هفته های اخیر ناشی از افزایش قیمت موادخام در بازارهای جهانی بوده است، بنابراین ادامه رشد شاخص بورس در کوتاه مدت به تداوم رشد قیمت کامودیتی ها بستگی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اما برای بلند مدت ارایه گزارش های مثبت شرکت ها و خروج شرکت ها از رکود، می توان، وضعیت صعودی و رشد را پیش بینی کرد.

با این همه عده ایی از معامله گران هم هستند كه به دلایلی چون نامعلوم ماندن زمان یکسازی ارز و قیمت دلار ، مواضع ترامپ در قبال برجام ، ادامه رکود اقتصادی ، وضعیت نامناسب بانک ها و… هنوز به آینده بازار مطمئن نیستند اما بخش زيادي از سرمايه گذاران با تکیه بر عواملی چون اثر آرام کاهش نرخ سود بانکی  و ورود آرام نقدینگی ، بهبود وضعیت سود آوری شرکت ها ، مناسب بودن قیمت اغلب سهام، پیش بینی رشد قیمت نفت ، عدم تحرک رقیب اصلی بورس یعنی بازار مسکن و… آینده بورس را روشن دانسته و شرایط را برخرید سهام مناسب ديده اند.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *