اخبار مهم

تغییر استراتژی شرکت ملی‌نفت به سمت خصوصی‌سازی

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تغییرات استراتژی در این شرکت، اظهار کرد: نخستین تغییر استراتژی در این شرکت خصوصی‌سازی برخی از فعالیت‌هاست.

علی کاردر در دومین کنگره راهبردی نفت و نیروی ایران با اشاره به تغییر استراتژی در شرکت ملی نفت گفت: تغییر اول خصوصی‌سازی برخی فعالیت‌ها است که اقدامات اولیه در این زمینه انجام شده و تغییر دوم بازارآرایی حاکمیت شرکت ملی نفت است.

وی با تاکید بر این‌که تغییرات استراتژی نتایج هوشمندانه در تصمیمات دارد، گفت: ارتباطات بین‌المللی در دوره تحریم کاهش پیدا کرده است و تغییرات استراتژی این ارتباطات را افزایش می‌دهد.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: تعدادی از شرکت‌ها در حوزه صنایع پتروشیمی و پالایشگاه خصوصی شده است و اقدامات جدیدی انجام شده است.

کاردر با اشاره به پروژه‌های LNG و NGL، اظهار کرد: در حوزه LNG سه پروژه در دست انجام است و شرکت ملی نفت ایران قصد دارد LNG را کاملا در اختیار بخش خصوصی بگذارد.

وی در مورد NGL نیز توضیح داد: دو هفته قبل اولین NGL به صورت رسمی به شرکت گروه پتروشیمی واگذار شد و ۳۱۰۰ NGL نیز در برنامه واگذاری قرار دارد و ظرف یک ماه آتی واگذار می‌شود. NGL خارک نیز در دو هفته آینده به صورت مزایده‌ای و با هدف پیدا کردن قیمت مناسب واگذار می شود.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: در LNG و NGL شرکت ملی نفت ایران به عنوان فروشنده گاز خواهد بود و قراردادها بلندمدت و ۲۰ ساله هستند که در ۱۰ سال اول قرارداد فرمول ثابت است و برای خودمان و طرف مقابل پنالتی گذاشته‌ایم. در ۱۰ سال دوم قرارداد نیز از آنجایی که وضعیت بازار انرژی مشخص نیست، زمینه‌ی نویگیشن را باز کرده‌ایم. شرکت نفت دخالتی در توسعه و نحوه‌ی توسعه ندارد. همچنین تا ۱۰۰ درصد شرکت‌های خارجی هم می‌توانند سهامدار باشند.

کاردر در ادامه با اشاره به بازآرایی حوزه حاکمیت شرکت نفت، گفت: ۸۸ طرح ۵۱۵ پروژه نزدیک به ۲۰۰۰ زیرپروژه و نزدیک به ۴۰۰۰ قرارداد در شرکت ملی نفت وجود دارد. ما از پروژه محور بودن به سمت برنامه محور بودن حرکت می‌کنیم و توسعه میدان برای ما مهم است. در واقع قراردادها میدان‌محور می‌شود.

وی با اشاره به شرکت‌های اکتشاف و تولید، اظهار کرد: ۱۱ شرکت برای اکتشاف و تولید (E&P) برگزیده شده‌اند. این شرکت‌ها در حال حاضر GC  هستند و به سمت E&P حرکت می‌کنند. این شرکت‌ها می‌توانند در گرفتن میدان ورود پیدا کنند.

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با بیان این‌که انتشار آگهی درخواست دریافت مدرک از شرکت‌های بین‌المللی گفت: این آگهی منتشر شده و ظرف یک ماه آینده اطلاعات دریافت می‌شود و بعد از تایید در لیست قرار می‌گیرد. البته در این مدت نیز قراردادهای GOA هم با شرکت‌های ایرانی منعقد شده است البته این شرکت‌ها باید از شرکت‌های خارجی استفاده کنند و از نظر مالی صلاحیت داشته باشند.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *