اخبار مهم

جریمه میلیونی متخلفان بورس

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اعلام جریمه ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومانی تخلفات در بازار سرمایه، گفت:اصلاح قوانین بازار سرمایه در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش بورسک، شاپور محمدی با اشاره به برخی از مواد قانونی فعلی بازار سرمایه، افزود: در برخی از مواد قانون از جمله ماده ۳۵ امکان کشف، شناسایی و پیگیری جرایم به سازمان بورس داده شده که بر همین اساس به شکل روزانه خرید و فروش های افراد رصد می شود تا حرکت های شبه دستکاری سریعا شناسایی شود.

رییس سازمان بورس بیان کرد: رشته مالی، آی تی و حقوق سه پایه اصلی در بازار سرمایه هستند. وی با بیان اینکه در بازار سرمایه شفافیت مهمترین اصل محسوب می شود گفت: تخلف در سازمان بورس پیگیری می شود و افراد تا ۱۵۰ میلیون و شرکت ها تا ۲۵۰ میلیون در صورت تخلف به صورت قطعی و لازم الاجرا جریمه می شوند و در مورد اختلافات حرفه ای هیات داوری امکان رسیدگی به اختلافات را دارد.

وی در خصوص جرایم بازار سرمایه گفت: جرایم در بازار سرمایه به مواردی اطلاق می شود که بازار را تحت تاثیر و نوسان کاذب قرار دهد. این موارد می تواند شامل افشای اطلاعات نادرست در بازار و انتشار اطلاعات محرمانه قبل از انتشار عمومی باشد که در این موارد فقط دادگاه صلاحیت رسیدگی دارد.

سخنگوی سازمان بورس با تاکید بر ضرورت اصلاح قانون بازار سرمایه، گفت: با شناسایی خلاء ها، اصلاح قانون بازار و قانون تجارت در دستور کار سازمان بورس قرار گرفته است.

وی با اشاره به برخی از دلایل اصلاح قوانین بازار سرمایه، اظهارداشت: پراکندگی قوانین، مشکلات تعاریف قانونی، عدم وجود تعریف برخی مفاهیم موجود و یا جدید در بازار اوراق بهادار و محدودیت اعمال حاکمیت شرکتی از جمله مواردی است که ضرورت اصلاح قوانین بازار سرمایه را پُررنگ می کند.

رییس سازمان بورس با اشاره به برخی از مواد قانونی فعلی بازار سرمایه، افزود: در برخی از مواد قانون از جمله ماده ۳۵ امکان کشف، شناسایی و پیگیری جرایم به سازمان بورس داده شده که بر همین اساس به شکل روزانه خرید و فروش های افراد رصد می شود تا حرکت های شبه دستکاری سریعا شناسایی شود.

محمدی به اهمیت سلامت و شفافیت بازار سرمایه اشاره و اظهارداشت: کاهش ریسک، ایفای تعهدات، نقدشوندگی و منصفانه بودن معاملات وظیفه نهاد ناظر بازار سرمایه (سازمان بورس اوراق بهادار) است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *