اخبار مهم

حجم مبنا تا پايان تابستان حذف مي شود/دامنه نوسان شناور مي شود

دامنه نوسان بسته به حجم و تعداد معاملات شناور مي شود و ضرورتا برای همه شرکت ها 5 درصد نخواهد بود

 معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس از حذف حجم مبنا و تغيير دامنه نوسان همه شركت هاي بورس تا پايان تابستان خبر داد.

روح الله حسینی مقدم  گفت:طرح بازبینی حجم مبنا در سازمان بورس در حال جمع بندی است و احتمالا این متغیر برای همه شرکت های بورس تهران حذف خواهد شد و نوسان پویا کار حجم مبنا را هم انجام خواهد داد.

معاون نظارت بر ناشران و اعضای  شرکت بورس تهران قرار است ظرف ۶ ماه محدودیت های معاملاتی بازار حذف شود، گفت: حذف چنین محدودیت هایی به طور قطع چهره بازار سرمایه را تغییر خواهد داد.

وی با اشاره به تصمیم سازمان بورس برای رفع محدودیت های معاملاتی در سال جاری گفت: این موضوع در قدم اول توسط بورس تهران مورد بررسی قرار گرفت و نتایج مطالعات به سازمان بورس ارسال شد. همکاران ما در سازمان بورس طی دوره های مختلف شرایط را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که برخی ریزساختارهای بازار باید اصلاح شود.

دامنه نوسان پويا

وی با اشاره به برنامه ریزی های جدید سازمان بورس ادامه داد: قرار است این دامنه نوسان پویا شود؛ به این ترتیب که دامنه نوسان بسته به حجم و تعداد معاملات تغییر کند و ضرورتا برای همه شرکت ها روی اعداد کوچکی مثل ۵ درصد نباشد و شناور شود.

حسینی مقدم با اشاره به اینکه ضرورتا نباید دامنه نوسان روی اعداد کوچک باشد، افزود: با اجرای دامنه نوسان پویا اگر سهمی به دلیل گردش معاملات بالا نیاز به افزایش دامنه نوسان داشته باشد تا به قیمت واقعی برسد ، این اتفاق می افتد.

حسینی مقدم افزود: پویا شدن دامنه نوسان بسته به شرایط و وضعیت بازار اعمال شود. مثلا برای سهامی که گردش بالایی دارد از دامنه نوسان بیشتری و برای سهامی که معاملات اندکی دارد، دامنه نوسان کمتری اعمال شود.

معاون نظارت بر ناشران و اعضای  شرکت بورس تهران به تغییرات دامنه نوسان در سال های اخیر اشاره کرد و گفت: از سال ۸۴ به بعد دامنه نوسان در بورس تهران دائما تغییر کرده است و از ۲ درصد به ۳ ، ۳.۵ ، ۴ ، ۴.۵ و ۵ درصد رسید. اما این دامنه نوسان ایستا و برای همه شرکت ها یکسان است.

حذف حجم مبنا

وی  افزود: حجم مبنا زمانی بر اساس مبانی نظری و تحلیلی و اقتضای بازار آن دوران تعیین شد و به مرور زمان بر اساس شرایط بازار اصلاح شد اما امروز حجم معاملاتی به رقمی رسیده که این متغیر برای اکثر شرکت های بورسی غیر قابل استفاده شده است.

به گفته این مقام مسوول، در حجم مبنا لازم است یک درصد مشخصی از سهام شرکت معامله شود که این موضوع در حال حاضر در اکثر شرکت ها به طور روزانه رخ می دهد و با توجه به بزرگ شدن حجم مبنا به این نتیجه رسیده ایم که این متغیر نیز باید اصلاح شود.

او گفت: در شرایط کنونی حجم مبنا برای خیلی از شرکتها در بورس دیگر استفاده‌ای ندارد؛ چرا که تعداد سهامی که معامله می‌شود بیشتر از عدد تعیین شده فعلی است و از این رو بنظر می‌رسد برداشته شدن دامنه نوسان و پویایی حجم مبنا برای بازار مفید بوده و به معاملات بورس کمک کند.

افزايش نقد شوندگي

او ادامه داد:: اصلاح زیرساختارهای بازار سهام از جمله برداشته شدن دامنه نوسان و پویایی حجم مبنا در بورس تاثیر بسیار خوب و مثبتی بر نقدشوندگی و شرایط بورس دارد.

حسینی مقدم درباره  برداشته شدن دامنه نوسان و پویایی حجم مبنا در بورس گفت: موضوعات مربوط به زیرساختهای بازار سرمایه مانند دامنه نوسان، حجم مبنا، توقف نمادهای معاملاتی، شفافیت اطلاعات معاملات، بازارگردانی و … که دامنه وسیعی را شامل می‌شود موادری هستند که در بورس‌های دنیا همیشه مورد توجه و پایش مستمر قرار می‌گیرند.

تغيير هميشگي قوانين

حسینی مقدم با تاکید بر اینکه چنین اصلاحاتی در بازار سرمایه باید گردشی و همیشگی باشد، افزود: با رفع محدودیت های قانونی در معاملات گردش معاملاتی بازار بالا می رود و افزایش نقد شوندگی به همراه خود شفافیت ، معاملات بیشتر و افزایش مشتری را به همراه خواهد داشت.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس اوراق بهادار تهران افزود: بر این اساس از این جهت این گونه موارد در بورس‌های دنیا مورد بررسی و پایش همیشگی قرار می‌گیرد تا در صورت وجود محدودیت و اثرات منفی آن بر نقدشوندگی، این محدودیتها اصلاح شوند.

وی اضافه کرد: همچنین در بورس‌های دنیا به دلیل شرایط مختلف ممکن است برخی قوانین بارها مورد اصلاح و تغییر قرار گیرد، یعنی مقررات بسته به شرایط جدید بازار سهام بررسی و اجرا می‌شوند تا در صورت لزوم اصلاحاتی انجام گیرد.

این مقام مسئول با اشاره به این که در کشور ما اصلاح زیرساختارهای بازار سهام معمولا با تاخیر انجام می‌شود تصریح کرد: با وجود این گونه تغییرات تاثیر بسیار خوب و مثبتی بر نقدشوندگی و شرایط بورس دارد.

معاون ناشران و اعضاء شرکت بورس تاکید کرد: در هر دوره ای باید بسته به شرایط، قوانین وضع و محدودیتها در بورس تغییر کند؛ بر این اساس می‌توان اظهارات رئیس سازمان بورس را در خصوص برداشته شدن دامنه نوسان و پویایی حجم مبنا به فال نیک گرفت.

جزئيات ماجرا

معاون نظارت بر ناشران و اعضای شرکت بورس تهران در خصوص رفع محدودیت های قانونی در بازار سهام گفت: همه بورس های دنیا به طور سالانه ریز ساختارهای بازارها را بررسی می کنند تا نقاطی را که نیاز به اصلاح، بهبود و تغییر دارند شناسایی کنند.

اوبا تاکید بر اینکه چنین بررسی هایی برای بازار سرمایه کشور ما نیز باید انجام شود، افزود: مسولان بازار سرمایه باید هر از چندگاهی وضعیت قوانین را بررسی کنند تا مشخص شود مقررات بازار همچنان کارا و بر عملکرد بازار سهام تاثیر گذار است یا خیر، این قوانین مانع فعالیت مناسب و خوب در بازار است.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *