اخبار مهم

خروج ۱۴ ميليارد دلار از نظام بانكي به سمت بورس؛به زودي

سقف سپرده گذاري صندوق ها به 50 درصد رسيد/ دكمه رشد شاخص زده شد

گزارش بورس:بر اساس ابلاغيه اي كه قرار است ظرف چند روز آينده به صندوق هاي سرمايه گذاري با درآمد ثابت ابلاغ شود صندوق هاي سرمايه گذاري فقط مجازند ۵۰ درصد از منابع مالي شان را در بانك ها سپرده گذاري كنند.

به گفته علي سعيدي عضو هيات مديره سازمان بورس قرار است به زودی و ظرف چند هفته آینده  طی ابلاغیه‌ای بر اساس مصوبه هیأت مدیره سازمان، سقف سپرده گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت تا سقف ۵۰ درصد اعلام خواهد شد.

هم اكنون ارزش كل صندوق هاي سرمايه گذاري با درآمد ثابت ۱۲۲ هزارو ۵۳۲ ميليارد تومان است كه از اين مقدار ۹۳.۵ درصد معادل ۱۱۴ هزارو ۵۶۷ ميليارد تومان در بانك ها سپرده شده است. در صورت ابلاغ دستور العمل سازمان بورس اين صندوق ها باي دست كم ۵۳ هزارو ۳۰۰ ميليارد تومان معادل ۱۴ ميليارد دلار از بانك ها خارج و روانه بازار سهام كنند.

اين رويه منجر به افت نظام بانكي و رشدجهشي شاخص هاي بورس خواهد شد. البته عضو هيات مديره سازمان بورس اشاره اي به اينكه پس از خروج پول ها از نظام بانكي اين مبالغ بايد در چه بازاري سرمايه گذاري شود نكرده است اما منابع مالي صندوق ها به طور عام با توجه به پيش بيني روند رشد شاخص بورس به سمت اوراق بدهي و سهام خواهد رفت.

 علي سعيدي همچنين یاد آور شد؛ اگر تخلفی اتفاق بیفتد و بیش از ۵۰ درصد در سپرده بانکی وارد شود، مدیر صندوق فقط تا میزان ۵۰ درصد می تواند کارمزد بگیرد، این مهم ترین نکته‌ای است که در دستور کار قرار گرفته است.

عضو هيات مديره سازمان بورس تاكيد كرد: نحوه دريافت کارمزد صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت بجای ما به التفاوت نرخ مصوب تا نرخ ترجیحی، درصدی از کل سپرده خواهد بود؛ به عبارت دیگر کارمزد تابعی از کل سپرده خواهد بود که به شکل پلکانی برای مدیر صندوق در نظر گرفته شده است. این در مصوبه اخیر هیئت مدیره سازمان به نتیجه رسیده که ظرف ۱ و یا ۲ هفته آینده ابلاغ خواهد شد.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *