اخبار مهمصندوق هاي سرمايه گذارينماگر های بازار پول

دستورالعمل اخیر بانک مرکزی صندوق‌های بانک‌ها را هدف گرفته است

ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران شکست کاهش نرخ سود بانکی را انتشار اوراق بدهی و صندوق‌های سرمایه گذاری عنوان کرد. از سویی دیگر سیف و دیگران مدیران اقتصادی بر اصلاح و انضباط بیشتر نظام بانکی تاکید داشته اند. اکنون به نظر می‌رسد با نک مرکزی برای رسیدن به این دو هدف پاشنه کشیده است. مطابق دستورالعمل اخیر بانک مرکزی که  به شبکه بانکی ابلاغ شده است  سرمایه‌گذاری مؤسسات اعتباری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله مصادیق غیربانکی است و  باید ظرف مهلت مقرر واگذار شود. در شرایطی که بخش عمده سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری توسط موسسات اعتباری و بانک ها انجام شده است بانک مرکزی آنها را مطابق قانون موظف کرد که هر چه سریعتر از صندوق های سرمایه گذاری خارج شوند. هم اکنون بیشتر از ۱۰۰ صندوق سرمایه گذاری در بازار سرمایه فعال هستند که مقدار دارایی آنها بیش از ۱۳۳ هزا ر میلیارد تومان است. بیش از ۹۵ درصد از این دارایی ها از طریق سامانه بانکی جمع آوری شده است چرا که مردم برای دریافت سود بیشتر ترجیح می دهند در این صندوق ها سرمایه گذاری کنند. در بخشی از این دستور العمل آمده : «تشخیص «غیربانکی» بودن فعالیت بنگاه‌هایی که بانک‌ها، مؤسسات اعتباری و شرکت‌های تابعه، سهامدار آن‌ها هستند، و لزوم محدود شدن ریسک ناشی از سرمایه‌گذاری مؤسسات اعتباری و همچنین پیشگیری از ورود مؤسسات یاد شده به عرصه بنگاه‌داری و ایضاً ضابطه‌مندتر کردن سرمایه‌گذاری مؤسسات اعتباری بر عهده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است.»

این دستورالعمل واکنش‌های متفاوتی را به همراه داشته است. برخی معتقدند که این دستور العمل با ابهام‌هایی روبه روست و تاثیری بر صندوق‌های سرمایه گذاری نمی‌گذارد. اما میثم ابوالقاسمی، کارشناس بازار سرمایه  معتقد است با وجود تردید‌های فراوان در امکان عملی شدن این دستور العمل و احتمال عدم تمکین و دور زدن این دستور العمل توسط بانک‌ها، بانک مرکزی به طور مشخص صندوق‌های سرمایه گذاری کارگزاری بانک‌ها را هدف قرار داده است.

مشروح گفت‌و گوی ابوالقاسمی دستیار ویژه مدیر عامل کارگزاری سهم آشنا  را با بورسک در زیر بخوانید:

به اعتقاد شما به طور کلی این دستور العمل چه تاثیری بر بازار سرمایه خواهد داشت؟

منابع سرگردانی که جذب صندوق‌های سرمایه گذاری شده است، منابعی بوده که پیش از این در بانک‌ها وجود داشته است. با خلق این صندوق‌ها و پرداخت نرخ بهره بالا‌تر، سرمایه‌گذاران ترجیح داده‌اند این منابع را به صندوق‌ها انتقال دهند.

به نظر من وجود یا عدم این صندوق‌ها به طور بالقوه تاثیر چندانی بر بازار سهام نداشته باشد و الزما بدین معنی نیست که با توقف برخی از صندوق‌ها منابع به سمت بازار سهام حرکت کند. بسیاری افرادی که در این صندوق‌ها سرمایه گذاری کرده‌اند شناختی از بازار سهام ندارند و متعقبا هیچ‌گاه پذیرای ریسک این بازار‌ها نخواهند بود.

با اجرای این دستورالعمل می‌توان انتظار این را داشت که این منابع از بانک‌ها خارج شوند؟

نمی‌توان پیشبینی دقیقی از این موضوع ارائه کرد. باید دید در فرصت جایگزینی، این صاحبان منابع چه فرصتی را برای سرمایه‌گذاری جدید پیدا می‌کنند. ممکن است سرمایه‌گذاران در خود همان بانک‌ها با نرخ بهره کمتر نقدینگی خود را حفظ کنند یا به سمت بازار‌های موازی مانند بازار سرمایه، بازار مسکن، صنعت و… میل کنند.

آیا هدف بانک مرکزی  از ابلاغ این دستور العمل رسیدن به نرخ بهره پایین‌تر است؟

پیش از این به منظور کاهش نرخ سود بانکی، نرخی از بهره بانکی تعیین شده بود. اما بانک‌ها به وسیله این صندوق‌ها عملا کاهش نرخ بهره خود را نقض کردند. میزان نرخ اوراق بدهی که در بازار تعیین می‌شود به شدت تحت تاثیر صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. زمانی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری بدون ریسک بازدهی دارد، به طور طبیعی این اوراق نیز باید با قیمت بالاتری در بازار تعیین شود. با این تفاسیر مهمترین هدف بانک مرکزی از ابلاغ این دستورالعمل کاهش نرخ سود بانکی است. در حالی که هدف رسین به نرخ سود بانکی ۱۷ الی ۱۸ درصد بود، اکنون به ظاهر حساب‌هایی وجود دارند که در عمل از طرف صندوق‌های سود‌های ۲۲ درصدی و بیشتر به آن‌ها پرداخت می‌شود. اما باید توجه داشت که با این دستور العمل، بانک مرکزی بخشی از راه را پیموده است و همچنان خلا‌هایی وجود دارد که این صندوق‌های به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

با توجه به توضیحات شما، می‌توان اصلی ترین مخاطب این دستورالعمل را صندوق‌های بانک‌ها در نظر گرفت.

دقیقا! این دستورالعمل به طور مستقیم صندوق‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها را هدف قرار داده است. با توجه به این که بخش عمده‌ای از منابعی که تاکنون جذب شده توسط صندوق‌های کارگزاری‌های وابسته به بانک‌ها جذب شده است. این بانک‌ها هستند که با تاسیس این صندوق‌ها و ارائه آن‌ها در شعب بانکی توانسته‌اند منابع را به این سمت سوق دهند.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *