اخبار مهم

رشد يك ميليارد دلاري بورس در چند ساعت

 

 با مشخص شدن نتايج انتخابات رياست جمهوري در كمتر از چند ساعت ارزش سهام شركت هاي حاضر در بازار سهام ايران يك ميليارد دلار افزايش يافت.

از صبح امروز همزمان با مشخص شدن نتايج  اوليه انتخابات رياست جمهوري بازار سهام شروع به رشدكرد به طوري كه تا ساعت ۱۰صبح شاخص كل بورس تهران جمعا ۷۵۰ واحد رشد كرد و توانست از مرز ۸۱ هزار واحد عبور كند اين در حالي است كه از ابتداي سال تاكنون شاخص كل بورس تهران چندين بار براي عبور ازمرز ۸۰ هزار واحد با مشكل مواجه شده بود. به اين ترتيب امروز شاخص كل بورس تهران در طول چند ساعت يك درصد رشد كرد،در همين مدت شاخص فرا بورس هم ۱.۳ درصد رشد كرد. در مبادلات امروز  سرمايه گذاران جمعا ۵۳۷ ميليارد تومان سهام در بورس و فرا بورس خريدند. با اين مقدار رشد ديروز ارزش كل بازارسهام ۳۷۰۰ ميليارد تومان معادل يك ميليارد دلار افزايش يافت.

با وجود صعود بورس بازار هاي ديگر با نزول مواجه شدند به طوري كه  در مبادلات روز گذشته قيمت هر سكه بهار ازادي ۳۳۰۰ تومان و هر دلارآمريكا ۶۰ ريال ارزان ترشد درحالي كه قيمت هر سكه بهار آزادي در روز پنجشبه ۸ هزار تومان و هر دلار ۱۴۰ ريال رشد كرده بود.

در همين رابطه محمد کشتی آرای رئیس اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران ازکاهش حدود ۵۰ هزار ریالی قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و کاهش ۱۵ هزار ریالی هر گرم طلای ۱۸ عیار در بازار خبر داد و گفت: با توجه به هیجان های افزایش قیمت طلا و ارز در هفته گذشته، می توان گفت که ديروز بازار به آرامش رسید و قیمت ها کاهش یافت.

بااين رويه برخلاف سايربازارهاكه باكاهش مواجه شدندنتايج انتخابات رياست جمهوري منجر به صعود بورس درمقابل ساير بازارها شد.

به اعتقاد تحليل گران اين اتفاق ناشي از انتظار بازار براي رونق در فصل هاي آينده است.

آغاز رشد از نيمه دوم سال

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری توسعه معین ملت گفت: به واسطه نتیجه انتخابات روند صعودی هیجانی در بازار نخواهیم اما در صورتی که متغیرهای اقتصادی تغییری داشته باشند ممکن است روند بازار سرمایه تغییر کند.علیرضا کدیور تاکید کرد :  نکته بعدی تعیین کابینه دولت دوازدهم است، تعیین کابینه به خصوص کابینه اقتصادی برای بازار سرمایه مهم است.این که تیم فعلی باقی بمانند یا تغییر کنند یا بخشی از آنها تغییر کنند و سیاست های دولت دوازدهم می تواند بر بازار سرمایه تاثیر گذار باشد.

وی گفت: به نظر می رسد در نیمه اول سال جاری باز سرمایه شاهد اتفاق خاصی ناشی از انتخاب آقای روحانی و سیاست گذاری های اقتصادی دولت آینده نباشد و اگر قرار باشد اتفاقی هم رخ دهد در نیمه دوم سال خواهد بود.

بورس پيش بيني كرده بود

شاهین چراغی كارشناس بازار سرمايه  درباره جهش شاخص بورس در مبادلات ديروز گفت: فعالان بازار سرمایه تحلیل درستی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم داشته و به پیشتازی روحانی اطمینان داشتند.وی در عین حال افزایش امیدواری معامله گران در بازار ارز پس از روشن شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری را رد نکرد و گفت: اتفاق ديروز بورس به طور عمده مربوط به شرکت های سرمایه گذاری و مدیران عافیت طلبی است که به دلیل داشتن برخی ابهامات راجع به نتیجه انتخابات در روزهای قبل وارد بازار نشده بودند تا تكليف انتخابات روشن شود.چراغی ادامه داد:این دسته از فعالان بازارسرمایه در دوره های مختلف تا مشخص شدن نتایج اولیه انتخابات در انتظار می مانند تا اگر دولت مستقر تجدید شد، در جهت مثبت کردن بازار و انجام معاملات گام بردارند.

بازار با نامزد جديد نا آشنا بود

مهرزاد جهانی، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: نتايج انتخابات علاوه بر اینکه به ثبات شرایط سیاسی، اقتصاد کلان و اقتصاد خرد از جمله بازار سرمایه کمک می کند ریسک ترس از سیاست های جدید و ناآشنای کاندیداهای دیگر را خنثی کرد.

وی با بیان اینکه با پیروزی یکی دیگر از کاندیداها بازار سرمایه حداقل برای یک مدت نامعلوم وارد فاز فرسایشی می شد، گفت: در ۴ سال آینده شاهد تثبیت و به سرانجام رسیدن طرح هایی خواهیم بود که در ۴ سال گذشته برنامه ریزی های آن انجام شده بود.

او با اشاره به اينكه مهار تورم از موفقيت هاي دولت يازدهم بود گفت: احتمالا با فرصت به وجود آمده در ۴ سال آینده، پروژه خروج از رکود نیز مانند پروژه تورم به سرانجام خواهد رسید که خروج از رکود احتمالا با افزایش ملایم تورم همراه خواهد بود.

سياست هاي اقتصادي بايد تغيير كند

فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه گفت: تغییر نكردن سیاست های اقتصادی گذشته تاثیر قابل توجهی بر روند قیمت سهام و شاخص در بورس نخواهد داشت، برنامه های ارائه شده تیم اقتصادی دولت دوازدهم  باید موجب بهبود مستمر وضعیت عملیاتی و اقتصادی شرکت ها و صنایع شود .

او افزود:فعالان بازار سرمایه از تیم اقتصادی دولت انتظار دارند با ارائه برنامه ای جامع و پیشرو ، به خواسته های آنها جامه عمل بپوشاند.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده تصریح کرد:  از برنامه هایی که مشخصا در دستور کار دولت قرار گرفته است ایجاد تقاضا با اصلاح سیاست پولی انقباضی و ایجاد تورم اندک خودساخته و تحت کنترل است که می توان انتظار داشت که به مرور زمان و با به اجرا درآمدن آهسته این سیاست ، بورس نیز از فضای رکودی فعلی خارج شود.

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *