نماگر های بازار پول

رشد ۴۱ درصدی ارزش معاملات فرابورس در هفته گذشته

حجم مبادلات فرابورس در هفته گذشته با ۱۴۵ درصد رشد همراه شد و در تعداد و ارزش معاملات نیز به ترتیب رشد ۲۳ و ۴۱ درصدی را نسبت به هفته گذشته شاهد بودیم.

به گزارش بورسک؛ هفته گذشته حجم مبادلات فرابورس با ۱۴۵ درصد رشد همراه شد و در تعداد و ارزش معاملات نیز به ترتیب رشد ۲۳ و ۴۱ درصدی را نسبت به هفته گذشته شاهد بودیم؛ بدین ترتیب ۲ هزار و ۷۶۴ میلیون ورقه به ارزش ۸ هزار و ۴۶۳ میلیارد ریال در ۱۴۲ هزار نوبت معاملاتی در مجموع بازارهای فرابورس ایران دادوستد شد.

مبادلات نخستین هفته معاملاتی خرداد ۱۳۹۶ در حالی به پایان رسید که شاهد افزایش چشم‌گیر حجم، ارزش و تعداد دادوستدها در بازارهای فرابورس ایران نسبت به هفته گذشته بودیم و همچنین آیفکس با ۱۱ پله صعود عملکرد مثبتی از خود نشان داد.

هفته مذکور در حالی که حجم و ارزش مبادلات در بازار ابزارهای نوین مالی و بازار SME با کاهش مواجه شد، ۳ بازار اول، دوم و پایه، رشد بالای ۸۰ درصدی حجم و ارزش مبادلاتی را در مقایسه با هفته پیش به همراه داشته و عملکرد مثبتی را به ثبت رساندند.

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم در مجموع بازارهای اول و دوم ۶۲۰ میلیون سهم به ارزش دو هزار و ۸۶۷ میلیارد ریال دست‌به‌دست شد و بازار پایه نیز میزبان نقل‌وانتقال دو هزار و ۱۲۵ میلیون سهم به ارزش ۳ هزار و ۱۱۴ میلیارد ریال بود.

خریدوفروش ۱۹ هزار ورقه به ارزش دو هزار و ۴۷۸ میلیارد ریال، نتیجه دادوستدهای صورت‌گرفته در بازار ابزارهای نوین مالی بود و در این بازار، اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن به ترتیب با حدود ۳۴ درصد، ۳ و حدود ۴ درصد کاهش حجم و ارزش مبادلاتی در مقایسه با هفته گذشته روبه‌رو شدند.

در میان صنایع پیشرو فرابورسی، گروه فلزات اساسی که هفته گذشته رتبه دوم را به لحاظ دارا بودن بیشترین سهم از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام کسب کرده بود، این هفته توانست با اختصاص ۱۵ درصد از ارزش کل، رتبه نخست را به نام خود ثبت کند. جایگاه‌های نیز بعدی به گروه‌های محصولات شیمیایی؛ محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر؛ اطلاعات و ارتباطات و انبوه‌سازی، املاک و مستغلات تعلق گرفت.

در نهایت شاخص کل فرابورس ایران با ۱۱ پله صعود نسبت به هفته گذشته (معادل ۱,۲ درصد) در ارتفاع ۹۲۷ واحدی ایستاد و با افت‌وخیزهایی ارتفاع ۹۲۸ واحد را هم پشت سر گذاشت اما در نهایت به پله ۹۲۷ واحدی رضایت داد و مبادلات هفته نخست خردادماه را در این نقطه خاتمه داد.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *