اخبار مهم

رويترز:ماروبنی و سومیتومو ژاپن دوباره از ايران نفت مي خرند

 

 

 

رویترز به نقل ازیک منبع صنعت نفت ژاپن اعلام کرد که دو شرکت بزرگ تجاری ژاپن از جمله شرکت ماروبنی و سومیتومو که پیش از این واردات نفت از ایران را به سبب تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای تهران قطع کرده بودند، ابراز تمایل کردند تا پایان امسال (میلادی) واردات نفتی خود از ایران را از سر بگیرند.
به گزارش رويترز این منبع که خواست نامش فاش نشود، در این خصوص گفت: این دو شرکت محافظه کار که به سبب عدم پوشش بیمه ای بین المللی قابل قبول برای محموله های نفتی ایران، تجارت نفتی خود را با ایران قطع کرده بودند در پی کسب امتیاز بیمه دولت ژاپن که برای واردات نفت ایران پس ازتحریم ها ایجاد شد، هستند تا هرچه سریعتر روند قبلی واردات روزانه۵۰ هزار بشکه نفت از ایران را ادامه دهند.
براساس این گزارش، گرچه هنوزاغلب تجارت خانه های ژاپنی امیدوارند تا با استفاده از پوشش کامل بیمه های کشتی رانی خصوصی، از ایران نفت وارد کنند که ظاهرا این امر هنوز امکان پذیر نیست، اما برخی دیگر از تجار این کشور امیدوارند با استفاده فرصت ایجاد شده ازسوی دولت برای بیمه پیوسته برای واردات ضروری نفت از ایران در زمان تحریم ها، این آرزوی خود را محقق سازند.
دولت ژاپن حتی پس از تحریم های سال ۲۰۱۲ غرب علیه ایران به پالایشگاه ها و برخی تجارت خانه های این کشور از جمله میتسوبیشی و تویوتا تسیوشو اجازه داده بود تا با استفاده از آن بیمه خاص، از ایران نفت وارد کنند.
یک منبع نزدیک به یکی از این تجارتخانه ها در گفت وگو با رویترز، یک راه انجام معاملات نفتی با ایران را خرید و بارگیری مشترک نفت با یک شرکت دیگر خواند تا راحتتر بتوان با استفاده از بیمه دولتی آن شرکت به تجارت نفتی با ایران ادامه داد.
بطورمثال، اوایل ماه جاری (اکتبر) بود که شرکت ‘میتسو اند کو’ این کشور واردات محموله نفتی خود از ایران را بعد از قطع آن در سال ۲۰۱۲، با استفاده از بارگیری مشترک در یک نفتکش پالایشگاه دیگر کشورش از سر گرفت.
در عین حال شرکت ماروبنی نیز تایید کرده است که تلاش می کند تا واردات نفت از ایران را تا پایان امسال (میلادی) از سرگیرد.
یک منبع صنعتی دیگر نیز به رویترز گفت که شرکت های سامیتومو، ایتوچو و کانماتسو نیز تلاش می کنند به علت قیمت های رقابتی ایران از این کشور نفت خام و ال پی جی بخرد.
به گزارش رویترز، دیگر خریداران نفتی آسیایی زودتر خرید نفتی خود از ایران را از زمان رفع تحریم ها علیه تهران در ژانویه شروع کرده بودند به همین دلیل صادارت نفت ایران به کشورهای آسیایی در ماه اوت با ۹۲ درصد رشد به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون بشکه رسیده بود.
براساس این گزارش، دولت ایران بعد از رفع تحریم ها می تواند تا ۴ میلیارد دلار صادرات نفتی داشته باشد.
آساق**۱۳۷۸**مترجم علی نصیری**انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *