اخبار مهم

زمين بازي  سهامداران حرفه اي از غير حرفه اي جدا شود

كارشناسان از حذف حجم مبنا و تغيير دامنه نوسان به پويا استقبال كردند و اعلام كردند زمين بازي حرفه اي ها از غير حرفه اي بايد در بورس جدا  شود.

به گزارش بورسك،حجم مبنا، حداقل تعداد سهامی است که باید مورد معامله قرار گیرد تا سهم در پایان روز با قیمتی منطقی به ثبت برسد. این الزام، با هدف کنترل رشد و محدود کردن نوسانات قیمت سهام تصویب شد.در زمان شکل گیری بازار سرمایه، عامل تعیین قیمت پایانی، آخرین داد و ستد سهم بود و حجم معاملات در طول روز ملاک سنجش قرار نمی گرفت. همچنین در آن زمان این امکان بر روی سامانه وجود نداشت تا قیمت میانگین به عنوان قیمت پایانی تعیین شود و این شرایط مشکلاتی برای بازار سرمایه ایجاد می کرد و تبعاتی به همراه داشت از جمله آنکه، برخی فعالان بازار با عرضه یا خرید در لحظه آخر قیمت پایانی را افزایش یا کاهش می دادند. کوچکی بازار سرمایه باعث می شد دست کاری قیمت ها از سوی برخی فعالین بازار سرمایه آسان تر شود، بنابراین برای جلوگیری از قیمت سازی محدودیت حجم مبنا اعمال شد.زمانی که حجم بازار سرمایه کوچک بود، هنگام تشکیل صف خرید، برخی فعالین بازار سرمایه باعث می شدند ارزش سهام به صورت غیر واقعی کاهشی یا افزایشی شود و این مسئله موضوع اعمال حجم مبنا و دامنه نوسان را  مطرح کرد.حسین عبده تبريزي دبير كل وقت بورس تهران تصمیم به افزایش دامنه نوسان گرفت و دامنه نوسان چند سهم باز شد اما نوسان نماد ها بسیار زیاد بود و روند رفع محدودیت دامنه نوسان متوقف شد.اما بررسي ها نشان مي دهد كه مهمترین محصول محدودیت دامنه نوسان و حجم مبنا ایجاد صف است. زمانی که یک سهم با صف روبرو می شود، تحلیل پذیری از میان می رود معاملات بدون پشتوانه انجام می شود، فرآیند در سامانه معاملات به شدت کند می شود، نقدشوندگی بازار کاهش پیدا می کند و ارزش گذاری واقعی قیمت سهم محقق نمی شود. این شرایط انگیزه سرمایه گذارهای واقعی و حرفه ای بازار سرمایه را کاهش می دهد.در چنين شرايطي از ابتداي سال جاري برنامه اي در سازمان بورس دنبال شد تا محدوديت هاي بازار سرمايه براي روان تر شدن بازار برداشته شود. به زعم كارشناسان اين آغاز يك سري اصلاحات بنيادين در بازارسرمايه است كه مي تواند به معاملات كاراتر در بورس كمك كند.

 

با حذف حجم مبنا ريسكي متوجه سرمايه گذاران نمي شود

حمید گلپاشا مدیر توسعه بازار لوتوس پارسیان گفت: با اصلاح دامنه نوسان و حذف حجم مبنا ریسکی متوجه سرمایه گذاران حرفه ای بازار نخواهد شد.

مدیر توسعه بازار لوتوس پارسیان با اشاره به اینکه ریسک حاصل از رفع محدودیت های بازار سرمایه تنها مربوط به سرمایه گذاران غیر حرفه ای بازار سرمایه است، گفت: باید مانند همه کشورهای پیشرفته با فرهنگ سازی، سرمایه گذاران غیر حرفه ای بازار سرمایه را به سمت مشاوران حرفه ای، صندوق ها و کارگزاری ها هدایت کرد.

وی تاكيد کرد: همه فعالان بازار سرمایه باید ریسک حضور در بورس را بپذیرند. شاید فعال حقیقی یا حقوقی نیاز به نقدینگی داشته باشد یا تصمیم به فروش و خرید سهام حتی در شرایط منفی و رشد داشته باشد، نباید به اعمال محدودیت ها این امکان را سلب کرد. امروز شرایطی مهیا شده که می توان حق سرمایه گذاران را رعایت کرد.

حمیدگلپاشا مدیر توسعه بازار لوتوس پارسیان در ادامه گفت: متاسفانه تفکر پرداخت کارمزد سرمایه گذار غیر حرفه ای به مشار وجود ندارد. سرمایه گذار با نگاه به صف خرید یا فروش سهام خود را داد و ستد می کند و دامنه نوسان و حجم مبنا یکی از عوامل ایجاد این صف است.

حمید گلپاشا تصریح کرد: باز شدن فضای بازار سرمایه و رفع محدودیت ها عامل مهم تحول بورس کشور خواهد بود، اما باید با فرهنگ سازی شرایطی ایجاد شود که مراجعه فعالین غیر حرفه ای بازار سرمایه به افراد و مشاورین حرفه ای فراگیر شود.

بورس دماسنج اقتصاد نيست

 مدیر تحقیق و توسعه بورس اوراق بهادار تهران نیز گفت: بايد ریسک های احتمالی رفع محدودیت ها را بپذیریم، فضا را باز و مقدمات توسعه بازار سرمایه را فراهم کنیم.

رضاکیانی،افزود: در دنیا بورس به عنوان یک بازار شناخته شده نه آینه اقتصاد کلان، اما در کشور ما از آن به عنوان دماسنج اقتصادی نام برده می شود.

وی افزود: تنها حدود ۲۰ درصد از تولید ناخالص ملی کشور از طریق شرکت های بورسی و فرا بورسی تامین می شود و همچنین میزان کمی از اشتغال کشور به این شرکت ها اختصاص دارد و به نظر می رسد نمی توان از بورس به عنوان آینه اقتصاد نام برد. اما این تفکر به نحوی باعث شده بیش از اندازه به نوسانات شاخص توجه و الزام هایی مانند محدودیت دامنه نوسان و حجم مبنا برای کنترل آن ایجاد کنیم و از بازار بودن بازار سرمایه فاصله بگیریم.

مدیر تحقیق و توسعه بورس اوراق بهادار تهران ادامه داد:در بورس های مهم دنیا تمرکز بازار، بر افزایش حجم معاملات، تسهیل فرآیند داد و ستد و توان نقدشوندگی است، اما روند مذکور در بازار سرمایه ایران عکس این جریان حرکت می کند.

کیانی یاد آور شد: در بورس های مهم دنیا، هنگام شوک های اقتصادی دامنه نوسان وسیع تر می شود اما ما در زمان تکانه های اقتصادی دامنه نوسان را محدود می کنیم و این توجه بیش از حد به کنترل نوسان شاخص باعث شد محدودیت هایی مانند دامنه نوسان و حجم مبنا وارد بازار سرمایه شود.

رضا کیانی، با اشاره به اینکه ورود غیر حرفه ای ها به بازار سرمایه از طریق مستقیم مانندمعامله گران بر خط معمولا با بازده منفی همراه بوده، ادامه داد:اگر ورود به بازار سرمایه از طریق نهاد های حرفه ای انجام شود بدون شک به راحتی می توان محدودیت های بازار سرمایه را رفع کرد و همچنین بازده بیشتری را در بازار سرمایه شاهد بود.

وی عنوان کرد: متاسفانه در حال حاضر تنها ۲ درصد داد و ستد بازار سرمایه به صندوق ها، ۱ درصد به شرکت های سرمایه گذاری و نیم درصد به هلدینگ ها اختصاص دارد و این در دنیا غیر معمول است و این وضعیت نیاز به اصلاح دارد.

حذف تدریجی محدودیت ها

سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری گفت: زمانی که یک بازی طراحی می کنیم،قوانین اولیه آن، دارای نقاط متعادل با بازی است، اما اگر این بازی را دست کاری (اصلاح) کنیم قوانین اولیه که در نقطه تعادل قرار داشت نا متعادل خواهد شد.دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ادامه داد: همه سیستم ها مانند بازی، در صورت دست کاری نا متعادل خواهند شد و نمی توان به یک باره قوانین آن را تغییر داد.سعید اسلامی بیدگلی افزود: از آنجا که رفع محدودیت ها مانند تغییر قوانین بازی است و نقطه تعادل را جابجا خواهد کرد، باید برای آن یک برنامه مشخص و حتما آن را به شکل عمومی اعلام کنیم و خود این برنامه نیز نباید به محدودیت جدید منجر و هر روز تغییر کند.دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ادامه داد: ما باید نماد ها را طبقه بندی کنیم، قوانین رفع محدودیت ها را تعیین و اعلام کنیم و در خصوص برنامه ریزی های در حال اجرا اطلاع رسانی دقیق انجام دهیم در غیر این صورت نمی توان انتظار موفقیت داشت.به گفته دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری تغییر تدریجی دامنه نوسان و حجم مبنا اقدام مثبتی است، اما باید در ابتدا روی نماد های محدودی اعمال شود. این اقدام علاوه بر توسعه بازار سرمایه شفافیت بیشتر نیز به همراه دارد و یکی از کارویژه های مهم آن تسهیل فرآیند کشف قیمت است.

به ابزار نياز داريم

محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار با محافظه كاري خاصي گفت: ابتدا باید مقدمات رفع محدودیت ها ایجاد شود، ما نمی توانیم اعلام کنیم از فردا دامنه نوسان و حجم مبنا حذف می شود، باید پیش از حذف این محدودیت ها مطالعات لازم و کارشناسی انجام شود. تعادل بازار سرمایه مهمترین اصل است و هر تغییری می تواند به عدم تعادل منجر شود لذا باید این تصمیم با دقت بیشتری اجرایی شود.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: متعادل شدن بازار سرمایه به ابزارهای گوناگون نیاز دارد. زمانی که دامنه نوسان و حجم مبنا حذف و یک سهم با سرعت غیر منطقی مثبت یا منفی می شود، ما از چه ابزاری برای رسیدن به نقطه تعادلی استفاده کنیم؟ هنوز ابزارهای لازم در بازار سرمایه ما فعال نیست در نتیجه نمی توان یک باره محدودیت های بازار سرمایه را حذف کرد.

خدابخش نیز در پایان با تاکید بر اینکه  رفع محدودیت های بازار سرمایه یک مرتبه امکان پذیر نیست،گفت: باید برای برنامه های پیش بینی شده اطلاع رسانی دقیق انجام شود. قطعا تصمیمات سازمان بورس در خصوص رفع محدودیت های بازار سرمایه منقطع نخواهد بود و نقطه تعادل بازار را بر هم نخواهد زد.

صندوق هاي سرمايه گذاري  نا موفق بودند

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک سامان گفت: ابتدا باید علت عدم موفقیت نهاد های حرفه ای بازار سرمایه مانند صندوق ها و تحلیل گران بازار را مشخص کنیم. چرا سرمایه گذار به رغم آنکه غیر حرفه ای است ترجیح می دهد به صورت مستقیم داد و ستد کند!؟

حمیدرضا مهرآور گفت: ابزاری مانند صندوق های سرمایه گذاری مشترک، شرکت های مشاوره ای و یا امثال آنها که در بازار سرمایه فعال هستند نتوانستند تا کنون به شکل فراگیر فعالیت کنند و افراد را جذب کنند. از طرفی اگر معامله گر غیر حرفه ای به اختیار خود ضرر کند مسئولیتی متوجه هیچ فرد و نهاد ثالث نیست اما اگر یک صندوق سرمایه گذار یا مشاور زیان کند چه اتفاقی رخ می دهد؟

مهر آور به آسیب های دامنه نوسان و حجم مبنا اشاره و عنوان کرد: مهمترین محصول محدودیت دامنه نوسان و حجم مبنا ایجاد صف است. زمانی که یک سهم با پدیده صف روبرو می شود، تحلیل پذیری از میان می رود معاملات بدون پشتوانه انجام می شود، فرآیند در سامانه معاملات به شدت کند می شود، نقدشوندگی بازار کاهش پیدا می کند و ارزش گذاری واقعی قیمت سهم محقق نمی شود. این شرایط انگیزه سرمایه گذارهای واقعی و حرفه ای بازار سرمایه را کاهش می دهد.

  غيرحرفه اي ها مستقيم سهام  نخرند

روح الله میرصانعی دبیر کل کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار، عنوان کرد:بازار سرمایه ذاتا حرفه ای است و در هیچ کشور پیشرفته ای حضور مستقیم در بورس به غیر حرفه ای ها توصیه نمی شود و حتی در برخی بورس ها ممنوع است.

وی افزود: اساسا حضور مستقیم سرمایه گذاران غیر حرفه ای در بازار سرمایه دارای اشکال است. به عنوان مثال ما در حال برگزاری مسابقات حرفه ای شنا بگوییم چون ممکن است یک شناگر غیر حرفه ای در مسابقه حضور پیدا کند باید تعداد غریق نجات ها را افزایش دهیم و ما به جای مسابقه به افزایش غریق نجات ها تمرکز کنیم.

دبیر کل کانون کارگزاران با بیان اینکه بازار سرمایه محل فعالیت مستقیم حرفه ای ها است و غیر حرفه ای ها در بورس باید از ابزار های دیگری همچون مشاوران بهره ببرند، ادامه داد: در مقطعی از زمان که ما ابزار های لازم را برای استفاده غیر حرفه ای ها در بازار سرمایه تعبیه نکرده بودیم اعمال محدودیت ها با هدف کنترل ریسک ضروری بود اما امروزه ابزار های متنوعی مانند مشاورین سرمایه گذاری، صندوق ها و سبد ها وجود دارد که غیر حرفه ای ها می توانند از آن ها استفاده کنند، در نتیجه اعمال محدودیت های گذشته منطقی به نظر نمی رسد.

میرصانعی تاکید کرد: ما نباید به خاطر حضور غیر حرفه ای های بازار سرمایه که به اشتباه مستقیما وارد بورس شده اند تمام بازار را با اعمال محدودیت کنترل کنیم.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *