سايت هاي اقتصادي جهان

صندوق بين المللي پول

صندوق بين المللي پول

صندوق بین المللی پول به عنوان یکی از نهادهای برتن وودز که توسط ۱۸۵ عضو اداره می‌شود، باتوجه به نرخ تبدیل ارز و تراز پرداخت‌ها بر سیستم مالی جهانی نظارت می‌کند و در مواقع نیاز کمک نقدی و تخصصی به کشورهای متقاضی ارائه می‌دهد.طرح اولیه صندوق بین المللی پول، که به آی.ام.اف یا صندوق نیز مشهور است، در جولای ۱۹۴۴ در کنفرانس برتن وودز مطرح شد؛ ۴۵ کشور مطرح کننده طرح به دنبال بنا نهادن چهارچوب همکاری اقتصادی بودند که در قالب آن از تکرار سیاست های اقتصادی فاجعه آمیزی که منجر به دوران رکود بزرگ دهه ۳۰ میلادی شده بود، اجتناب کنند.تعداد اعضای صندوق جهانی پول با عضویت مونته نگرو در ۱۸ ژانویه ۲۰۰۷ به ۱۸۵ رسید. تمامی کشورهای عضو سازمان ملل به استثناء کره شمالی، کوبا، آندورا، موناکو، لیختن اشتاین ، تووالو و نارو عضو این سازمان هستند. از دیگر کشورهایی که تاکنون به عضویت این سازمان درنیامده‌اند میتوان تایوان، فلسطین و جمهوری صحرا را نام برد.بر طبق بند یک اساسنامه این طرح، اهداف و وظایف مشخصی برای این سازمان در نظر گرفته شد.حدودا ۲۷۱۶ نفر از ۱۶۵ کشور کارمند در این سازمان مشغول به کار هستند.

موسسه لگاتوم و شاخص رفاه

لگاتوم

شاخص رفاه لگاتوم رتبه‌بندی سالانه موسسه پژوهشی لگاتوم است که درباره سطح رفاه در ۱۴۲ کشور مختلف منتشر می‌شود. لگاتوم از سال ۲۰۰۷ این گزارش را منتشر می‌کند و پژوهشگران آن، شاخص رفاه را براساس ترکیبی از وضعیت کشورها در هشت حوزه مختلف تعریف کرده‌اند. سطح رفاه در کشورها با مقایسه وضعیت آنها در هشت حوزه اقتصاد، فرصت‌های کسب و کار، حکومت‌داری، آموزش، سلامت، امنیت و ایمنی، آزادی‌های فردی وو سرمایه اجتماعی سنجیده می‌شود.

آيسكو

300x209 - سايت هاي اقتصادي جهان

آیسکو دارای اعضایی از بیش از ۱۰۰ کشور جهان است؛ که آن‌ها بیش از ۹۰ درصد بازارهای اوراق بهادار جهان را تحت ضابطه‌گذاری و نظارت دارند. نقش آیسکو کمک کردن به اعضایش برای ترویج استانداردهای بالا در ضابطه‌گذاری و نظارت و عمل کردن به عنوان مجمعی (فروم) برای ضابطه‌گذاران ناظر به منظور هم‌کاری با یک‌دیگر و دیگر سازمان‌های بین‌المللی است.آیسکو از شماری کارگروه (کمیته) تشکیل شده است که چند بار در سال در مکان‌های متفاوت سرتاسر جهان تشکیل جلسه می‌دهند. دبیرخانه‌ی دائمی آیسکو در مادرید، اسپانیا واقع است.اعضای آیسکو نوعاً «کمیسیون اوراق بهادار» یا «ضابطه‌گذار مالی اصلی» هر کشور هستند.

اكونوميست

300x196 - سايت هاي اقتصادي جهان

اکونومیست (به انگلیسی: The Economist) هفته‌نامه خبری و بین‌المللی به زبان انگلیسی که در لندن ویرایش می‌شود و به شرکت روزنامه اکونومیست با مسئولیت محدود (The Economist Newspaper Limited) تعلق دارد. چاپ مستمر آن به دست بنیانگذار آن جیمز ویلسون از سپتامبر ۱۸۴۳ آغاز شد.

بلومبرگ

Untitled 2 3 300x178 - سايت هاي اقتصادي جهان

خبرگزاري بلومبرگ يك رسانه جمعی چندملیتی است که مقر آن در نیویورک در ایالات متحده آمریکا قرار دارد.تعداد كاركنان اين رسانه در سال ۲۰۱۰ بالغ بر ۱۳۰۰۰ نفر بود. اين رسانه در اكتبر سال ۱۹۸۱ توسط مایکل بلومبرگ, توماس سکوندا، دونکان مک‌میلان، چارلز زگار بنيان گذاشته شد.دفتر مرکزی برج بلومبرگ در منهتن، نیویورک است. در حال حاضر پیتر گراوئر (رییس هیئت مدیره) و دنیل ال. داکتروف (مدیر اجرایی) كليدي ترين افراد بلومبرگ هستند. اين رسانه جمعي يك تلويزيون،يك راديو و همين طور چند انتشارات دارد. درآمد  اين رسانه  درسال ۲۰۱۰ به ۷ ميليارد دلار رسيد. هم اكنون مایکل بلومبرگ ۸۸ درصد از سهام اين بنگاه رسانه اي بزرگ را در اختيار دارد.

كانال تلگرام بورسك