اخبار مهمسهام عدالت

سهام عدالت از طرح كوپن سهام جمهوري چك الگو برداري مي كند

*رئیس کل سازمان خصوصی سازی: جمهوري چک طرح کوپن سهام را اجرا كرده از  اين تجربه استفاده خواهيم كرد

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: سهام عدالت در کشور چک با عنوان کوپن سهام انجام شده و تجربه خوبی نیز در این کشور رقم زده است که بر این اساس می توان از تجربه کشور چک در این زمینه بهره جست و از این موضوع استقبال می کنیم.

علي اشرف پوری حسینی صبح ديروز در جریان بازدید سفیر و گروهی از مسئولان اقتصادی جمهور چک گفت: بخش زیادی از اقدامات مربوط به طرح سهام عدالت در کشور انجام شده و تا زمان آزادسازی این سهام نیز فرصت زیادی باقی مانده است و بر این اساس می توان از تجربه کشور چک در این زمینه بهره جست و از این موضوع استقبال می کنیم.

او ادامه داد: سازمان خصوصی سازی از موانع حضور سرمایه گذاران خارجی در واگذاریهای خود اطلاع دارد اما حل این مشکلات از دست و اختیار سازمان خصوصی سازی خارج است.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: با فرض این که این مشکلات در زمان کوتاهی حل شود اشتیاق داریم اطلاع رسانی خوبی از واگذاریهای دولت به سرمایه گذاران خارجی داشته باشیم.

حضور پررنگ تر بخش خصوصی در واگذاری ها

در جريان اين ديدار زهره عالی پور معاون سازمان خصوصی سازی هم گفت: سازمان خصوصی سازی تلاش می کند در اقتصاد کشور، مردم و بخش خصوصی حضور پررنگتری داشته باشد. عالی پور توضيح داد: سیاست خصوصی سازی در کشورهای دنیا شبیه یکدیگر است و تفاوت اجرای آن در وضعیت مختلف اقتصادی آنهاست.

معاون سازمان خصوصی سازی افزود: اجرای خصوصی سازی در ایران زمانی آغاز شد که  ۸۵ درصد اقتصاد در دست دولت بود که این موضوع به این معنی است که نه تنها مالکیت در دست دولت بوده، بلکه قانونگذاری و صدور مجوزها نیز توسط دولت انجام می شده است.

او اضافه کرد: هر چند شرایط اجرای خصوصی سازی در ایران سخت تر از سایر کشورها بوده است اما بر این اساس تلاش شده اجرای این سیاست با بهبود فضای کسب و کار همزمان باشد.

عالی پور ادامه داد: داشتن منابع مالی کافی خریداران و بخش خصوصی تنها بخش کوچکی از مشکلات اجرای خصوصی سازی در ایران است که بر این اساس تلاش شده با ایجاد شرایط آسان تر، شرایط بخش خصوصی در واگذاریهای دولت تسهیل شود. به عنوان مثال اگر شرکتی دارای وضعیت نامناسب  بوده و نیازمند اصلاح ساختار باشد، شرایط آسان تری را برای واگذاری آن درنظر می گیریم تا از این نظر بخش خصوصی بتواند راحت تر آن شرکت را خریداری کند و به اصلاح ساختار و بهبود شرایط آن بپردازد.

اوگفت: انتخاب استراتژی مشخص در اجرای سیاست خصوصی سازی در اقتصاد ایران که وابسته به نفت نیز است بسیار اهمیت دارد و برای عبور از این مشکل باید هم مالکیت و هم مدیریت شرکتها و بنگاهها به بخش خصوصی واگذار شود.

معاون سازمان خصوصی سازی افزود: موفقیت اجرای سیاست خصوصی سازی در گرو تغییر نگاه مدیران ارشد است و بر این اساس باید فضای کسب و کار نیز نه تنها برای خصوصی سازی بلکه برای داشتن اقتصادی آزاد فراهم شود.

او گفت: هر چند سازمان خصوصی سازی از بدنه دولت است اما تلاش می کند در اقتصاد کشور، مردم و بخش خصوصی حضور پررنگتری داشته باشد.

 

نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *