يادداشت

شاخص، کانال ۹۰ هزار را نشانه گرفته است

 مهدی طحانی كارشناس بازار سرمايه

اگر شاخص بتواند از نظر نموداری عدد ۸۱ هزار را طی چند روز به صورت پایدار رد کند ، عددهایی بالاتر از ۹۰ هزار را نیز می تواند نشانه بگیرد.

اگر رییس جمهور تغییر می کرد، شاید سیاست های اقتصادی و مراودات بین المللی دستخوش تغییراتی می شد اما به نظر می رسد بازار سرمایه به شرایط ثبات اقتصادی روی خوش نشان داده است، مخصوصاً اینکه از چند وقت پیش بازار به صورت نوسانی عمل می کرد .

فصل  مجامع عاملی برای رشد شاخص است، در عین حال، با توجه به پیش بینی ها، انتظار می رود شاخص روندی پایدار را در پیش گرفته و به ارقام بالاتر دست یابد.

توجیه رشد شاخص هم وجود دارد ؛ مشروط به اینکه دولت و بدنه اجرایی از ساختار کند خود خارج شود.

متاسفانه انتقادی که مطرح است و انتقاد درستی هم هست، این است که تصمیمات اقتصادی در کشور ما به  کندی  صورت می گیرد؛ مثلا  اگر اصلاح نظام بانکی را با سرعت بیشتری  داشته باشیم ، با کنترل تورم و کاهش نرخ سود سپرده بانکی، اعداد بالای ۹۰ هزار برای شاخص دور از دسترس نخواهد بود.

با توجه به رشدی که در قیمت های جهانی کالاها اتفاق افتاده، شاخص بتواند در افق ۴ ماه آینده به اعداد بالای ۹۰ هزار دست پیدا کند.

همچنین افق شش ماهه شرکت های دارویی، ساختمانی و شرکت هایی را  که با نرخ تسهیلات کار می کنند  روشن است.

از طرفی به نظر می رسد خودروسازها باید سرعت بیشتری برای عملیاتی کردن قراردادهایشان با خارجی ها داشته باشند تا  آثار آن به شکل ملموس دیده شود. همچنین در صنعت قطعه سازی اتفاقات مثبتی رخ داده و به نظر می رسد تا آخر هفته کج دار و مریز ادامه یابد.

در انتخابات اخیر مشخص شد که پاشنه آشیل دولت مسایل اقتصادی است، اميدوارم اصلاحات اقتصادی از جمله کاهش نرخ سود بانکی در کوتاه ترین زمان ممکن آغاز شود .

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *