اخبار مهم

ششمین تأمین مالی شرکت ملی نفت تسويه شد

پنجمین مرحله قراردادهای سلف موازی استاندارد نفت‌کوره که در سال گذشته برای تامین مالی شرکت ملی نفت ایران منتشر شده بود به طور موفقیت‌آمیز در اولین روز کاری تسویه شد.

سيد علي حسینی، مدیر عامل بورس انرژی ضمن اشاره به آخرین روز معاملاتی قرارداد سلف موازی استاندارد نفت‌کوره در نماد سمانک ۹۵۵ بیان کرد: این اوراق که در تاریخ ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۴ به ارزش ۲ هزار میلیارد ریال و در قالب ۲۴۴ هزار و ۸۹۶ قرارداد از طریق بورس انرژی به منظور تامین مالی شرکت ملی نفت منتشر شده بود سرانجام پس از گذشت یک سال و رسیدن به زمان سررسید متوقف شد و فرآیندهای مرتبط با تسویه اوراق مذکور نیز در روز سررسید (۱۹ مهرماه ۹۵) انجام پذیرفت.

وی افزود: در مجموع ۵ مرحله قراردادهای سلف موازی استاندارد توسط شرکت ملی نفت ایران طی سال ۱۳۹۴ منتشر شد که دارایی پایه این قراردادها، نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوک بوده و با توجه به اختیار فروش تبعی منضم به این قراردادها، خریداران قراردادهای مذکور می‌توانستند در روز سررسید با اعمال اختیار خود، ۱۲۵ درصد قیمت خرید در روز عرضه اولیه را دریافت کنند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران ضمن ابراز خرسندی از سررسید موفقیت آمیز هر ۵ مرحله اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره (سمانک) و تامین مالی ۵ هزار میلیارد ریالی شرکت ملی نفت ایران طی سال ۹۴ از بورس انرژی ایران افزود: از ابتدای تاسیس بورس انرژی یکی از مهمترین اهداف، تامین مالی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بوده است و با همکاری نهادهای مربوطه از ابتدای سال ۹۴ این مهم آغاز شد.
وی با بیان اینکه طی ۵ ماه، ۵ مرحله تامین مالی شرکت ملی نفت ایران انجام شده، ادامه داد: سمانک ۹۵۱ و ۹۵۲ در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، سمانک ۹۵۳ در مرداد ماه ۱۳۹۴، و نهایتا سمانک ۹۵۴ و ۹۵۵ در مهر ماه ۱۳۹۴ منتشر شدند که عملیات تسویه هر ۵ مرحله اوراق با موفقیت و بموقع انجام پذیرفت.

حسینی همچنین در ارتباط با طرح‌های پیش رو افزود: ششمین تامین مالی شرکت ملی نفت ایران نیز در سال گذشته پذیرش شده است که انشاالله به زودی و پس از طی مراحل مقرراتی مربوط به اخذ وثایق و تضامین، تامین مالی به ارزش ۴ هزار میلیارد ریال انجام می‌پذیرد.

شایان ذکر است در مجموع ارزش معاملات ثانویه این اوراق به بیش از ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بالغ شد که حاکی از نقدشوندگی بالای این اوراق  است.

مدیرعامل بورس انرژی ایران تأمین مالی تولیدکنندگان از طریق بورس‌های کالایی و جمع‌آوری سرمایه‌های خرد عموم مردم برای به راه انداختن چرخ‌های اقتصادی کشور را مطمئن‌ترین راه دانسته و اعلام کرد، بورس انرژی ایران پذیرای درخواست‌های متقاضیان در چارچوب قوانین و مقررات در این خصوص خواهد بود.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *