اخبار مهمخودرو سازي

صندوق بازنشستگي نيروگاه مي خرد/آخرين وضعيت پتروشيمي جم وآبادان

مدیرعامل هلدینگ انرژی صندوق بازنشستگی کشوری  امروز در آیین گرامی داشت سالگرد شانزدهمین عرضه سهام صندوق بازنشستگی کشوری در بورس اوراق بهادار تهران گفت:هم اکنون در صندوق بازنشستگی ۶ هلدینگ طراحی شده که از این تعداد ۵ هلدینگ برای پایش اموال و دارایی های پرتفولیوی محقق شده است.

علیرضا برادران از ورود صندوق بازنشستگی به حوزه نیروگاهی خبر داد و گفت: نیروگاه ۸۴۰۰ مگاواتی تبریز و همچنین پروژه نیروگاهی اندیمشک در مجموعه دارایی های متعلق به صندوق بازنشستگی قرار دارند. ضمن اينكه صندوق بازنشستگي تلاش خواهد كرد مجتمع صبا فولاد خلیج فارس در سه ماهه پایانی امسال به بهره برداري برسد.

سود ۱.۳ ميليارد دلاري نفتكش

او افزود:در مجموعه دارایی های “وصندوق” هم اکنون سهام شرکت های مالکیتی و وکالتی وجود دارد از جمله سهام ملی نفتکش که در حساب های مالی تلفیقی صندوق بازنشستگی محاسبه نمی شود. این شرکت پارسال ۱.۳ میلیارد دلار درآمد داشته اولین ناوگان نفتکش کشور است.

در عین حال دستیابی به سود ۷۰۰ میلیارد تومانی بر اساس حساب های مبتنی بر دوره های مالی میلادی در این شرکت و تراکنش های ارزی آن از دیگر مزیت های این شرکت شمرده می شود. کشتی های ملی نفتکش همگی از پوشش بیمه ای برخودارند و اتفاق های خوبی به زودی در این شرکت رخ خواهد داد.

پتروشيمي جم

وی ادامه داد: در خصوص پتروشیمی جم نیز این شرکت پارسال از سودآوری ۲۵۰ میلیارد تومانی در زمينه فروش پلی پروپیلن برخوردار شد و همزمان با خریداری این سهم از سوی سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي بلافاصله سرمایه وصندوق همراه  با سود برگشت.

نورد لوله اهواز

به گفته برادران شرکت نورد و لوله اهواز نیز اگر چه در سال های گذشته با بحران های کارگری مواجه بوده اما در حال حاضر این شرکت برای سه سال آینده قراردادهای رزرو شده به حجم یک میلیون تن را در اختیار دارد. این شرکت هم اکنون با اصلاح ساختاری روبرو شده و مشکلات حاصل از واگذاری ها در گذشته برطرف شده است.

پتروشيمي آبادان

این مقام مسئول با اشاره به مالکیت ۱۲.۶ درصدی سهام پتروشیمی ابادان از سوی سرمايه گذاري صندوق بازنشستگي گفت: این شرکت با تولید پی وی سی در جایگاه نخست تولید این محصول قرار دارد و با تغییر تکنولوژی قدیمی در این شرکت و طرح های ارایه شده جدید در هیات مدیره همچنان از مزیت سودآوری برخوردار خواهد بود. این در حالی است که سوداروی پتروشمی ابادان بر روی EPS صندوق بازنشستگی چندان با اهمیت نیست.

برادران در مورد اختلاف میان خط لوله خوراک گاز اتان پتروشیمی کاویان و پتروشیمی جم در منطقه پارس جنوبی گفت: صندوق بازنشستگی مالک خط لوله انتقال اتان است ولی توزیع اتان با دستور العمل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران است.

بر اساس مقررات موجود و تعاملی که با شرکت مذکور وجود دارد هم اکنون مشکل خاصی وجود نداشته و در عین حال انتظار می‌رود در آبان ماه نیز فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی به منظور حل مشکل اتان راه اندازی شوند.

صندوق بازنشستگی پارسال به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری به منظور جلوگیری از خام فروشی و بطور نقدی سرمایه گذاری شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *