اخبار مهمصندوق هاي سرمايه گذاريطلا

صندوق هاي سرمايه گذاي طلا آغاز به كار مي‌كنند

افرادی که در  صندوق ها ي سرمايه گذاري در طلا یونیت خریداری می کنند می توانند یا طلا و یا پول بیاورند.

چند شركت تامين سرمايه با همكاري تحليلگران بين المللي به زودي صندوق هاي سرمايه گذاري درطلا راه اندازي مي كنند.

حامد سلطاني نژاد مدير عامل بورس كالاي ايران درباره زمان آغاز به كار صندوق سرمايه گذاري طلا به بورسك از آغاز به كار صندوق هاي سرمايه گذاري در طلا تا پايان سال خبر داد و گفت:صندوق هاي سرمايه گذاري در طلا مي توانند از طريق خريد اوراق آتي،گواهي سپرده و همچنين انجام معاملات فيزيكي طلا فعاليت كنند.

 

مدير عامل بورس كالا اضافه كرد: با مصوبه اي كه به تازگي سازمان بورس و اوراق بهادار صادر كرد صندوق هاي سرمايه گذاري هم مي توانند تا ۵ درصد از سبدشان را به طلا اختصاص دهند اما با توجه به گستردگي بازار طلا در ايران اين مقدار كافي به نظرنمي رسد از اين نظر صندوق هاي سرمايه گذاري در طلا مي توانند به صورت تخصصي در اين بازار فعاليت كنند.

او افزود:‌ صندوق های طلا می تواند طلای راکد و خانگی را برای کمک به اقتصاد کشور جمع آوری کند.

صندوق های طلا در دنیا کارآیی دارند و برای اینکه از نوسانات جهانی قیمت طلا استفاده شود و در عین حال ریسک تلاطمات را پوشش دهند، مورد استفاده قرار می گیرند؛ افرادی که در این صندوق ها یونیت خریداری می کنند می توانند یا طلا و یا پول بیاورند.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه این صندوق ها کمک می کنند طلای راکد ( طلایی که در خانه ها نگهداری می شود) در این صندوق ها برای کمک به اقتصاد کشور جمع آوری شود، افزود:‌ شمش طلا هم می تواند گزینه پایه دیگری در دارایی های این صندوق باشد و مورد استفاده قرار گیرد. خود سکه می تواند مورد استفاده قرار گیرد، اما مهم این است که اعتماد مردم به بازار طلا را بتوانیم جذب کنیم.

به گزارش بورسك،در ايران هم مانند برخي از كشور ها طلا به صورت سنتي نقش كالاي سرمايه اي دارد. و در اغلب خانواده هاي ايراني نقش پشتيبان مالي را ايفا مي كند. بر اساس آمار هاي رسمي كه در سال ۹۲ اعلام شد در زمان اوج قيمت ها مردم ايران در مجموع ۱۸ ميليارد دلار طلا خريدند اما هنوز هيچ كس به طور دقيق نمي داند كه حجم طلايي كه در دست خانواده هاي ايراني است چقدر است. اما نكته با اهميت اين است كه اغلب مردم خاطرات تلخ افزايش قيمت طلا و ارز را در دوران بحران اقتصادي سال ۹۲ فراموش نكرده اند.

بر همين اساس قرار است به زودي صندوق هايي تاسيس شوندكه نقش اصلي آنها ايجاد تعادل در بازار است.به طور كلي قيمت طلا در ايران تابعي از قيمت هر اونس طلا در بازار هاي جهاني است،اماعوامل داخلي نظير بحران هاي اقتصادي نيز بر قيمت طلا اثر مي گذارد ،در صورت تاسيس صندوق هاي سرمايه گذاري در طلا اين صندوق ها مي توانند با اجراي مكانيزم هاي بازار گرداني از نوسان هاي شديد قيمت طلا جلوگيري كنند. بر همين اساس به تازگي چند شركت تامين سرمايه به تازگي درخواستشان را براي تاسيس اين صندوق ها به بورس ارايه كردند و حتي قرار است از تحليل گران بين المللي براي مديريت اين صندوق ها  استفاده كنند.

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *