نماگر های بازار پول

ضرورت تقویت استقلال بانک های مرکزی برای ثبات مالی


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، سیدعلی مدنی‌زاده با اشاره به استقلال بانک مرکزی و نقش این بانک در حفظ ثبات مالی، گفت: در حال حاضر، دایره کشورهایی که قوانین بانک مرکزی خود را به روز می‌کنند، گسترده شده و از سویی قوانین نیز مدرن‌تر شده است.

مدیر گروه مدل‌سازی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اظهارداشت: حتی در مورد کشورهای متکی به درآمد نفت نیز این اتفاق افتاده و نگاهی به قوانین برخی کشورها مانند عراق، آذربایجان و افغانستان نیز حاکی از آن است که قوانین کاملا جدید و مترقی بوده که در آن قوانین، استقلال بانک مرکزی به صورت مناسبی تامین شده و این موضوع می‌تواند منجر به این شود که هدف اصلی بانک مرکزی در کنترل تورم ایفا شود.

وی ادامه داد: در ایران هنوز این اتفاق نیفتاده و در دوره های مختلف وابستگی بانک مرکزی به دولت را داشته ایم. تا قبل از سال ۷۹ دولت به صورت مستقیم از بانک مرکزی استقراض می‌کرد و این بانک مجبور بود منابع در اختیار دولت قرار دهد، ولی بعد از این سال دولت از طریق تسهیلات گرفتن از بانک ها وارد شد و عملا منابع بانک ها تخلیه می شد و به صورت غیرمستقیم این کار صورت پذیرفت بنابر این این وضعیت علاوه بر استمرار وابستگی باعث شد تا بانک ها نیز دچار مشکل شوند.


لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *