اخبار مهمسهام عدالت

طرح آزادسازي سهام عدالت به زودي در مجلس بررسي مي شود

  •   به دنبال تاخير ۳ ساله دولت در ارايه لايحه،نمايندگان مجلس به شدت از تاخير دولت در آزاد سازي سهام عدالت انتقاد كردند و براي تصويب طرح جديدي در مجلس دست به كار شدند
  • نايب رئيس كميسون اقتصادي مجلس بار ديگر نسبت به نقش مافياي ۲۰۰ نفره سهام عدالت هشدار داد

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي از بررسي طرحي خبر داد كه بر اساس آن زمانبندي،نحوه و ساختار آزاد سازي سهام عدالت به زودي در مجلس مشخص خواهد شد.

به گزارش همشهري،۳ سال از وعده هاي دولت براي  آزاد سازي سهام عدالت مي گذرد اما هنوز هيچ خبري از ارايه لايحه به مجلس نيست و در اين شرايط تكليف ۱۰۰ هزار ميليارد تومان از دارايي ۴۵ ميليون نفر نامشخص است.محمد رضا پور ابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس مي گويد: اين بلاتكليفي يك فساس گسترده در سهام عدالت به وجود آورده و منجر به تشكيل يك مافياي ۲۰۰ نفر در سهام عدالت شده است كه به هيچ كس پاسخگو نيستند.

نخستين بار حسن روحاني در آذر ماه سال ۹۲ زمان تقديم لايحه بودجه سال ۹۳ وعده داد سهام عدالت ظرف دو ماه آزاد مي شود اما با گذشت ۳ سال هنوز هيچ خبري از ارايه لايحه به مجلس نيست بر همين اساس جمعي از نمايندگان مجلس با تدوين طرحي زمانبندي،نحوه و ساختار ازاد سازي سهام عدالت را مشخص كرده اند و قرار است اين طرح را به زودي در مجلس مورد بررسي و تصويب قرار دهند.

گويا مجلس از ارسال لايحه سهام عدالت از سوي دولت نا اميد شده است.در واقع بررسي و تصويب اين طرح ربطي به لايحه دولت ندارد و چه لايحه دولت به مجلس برود و چه نرود اين طرح در مجلس بررسي خواهد شد .

محمدرضا پور ابراهيمي رئيس كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي تدوين اين طرح را خبر داد و تاكيد كرد: دولت بايد هرچه سريعتر لايحه سهام عدالت را به مجلس بفرستد چرا كه هر روز تاخير در ارايه اين لايحه ميزان فساد در سهام عدالت را بيشتر خواهد كرد.

او افزو:در جريان تاخير دولت براي ارايه لايحه سهام عدالت به مجلس يك مافياي ۲۰۰ نفره درسرمايه گذاري هاي استاني شكل گرفته است كه فساد گسترده اي را در سهام عدالت شكل داده و اين افراد به هيچ كس پاسخگو نيستند.

او تاكيد كرد: هر روز تاخير در ارايه لايحه سهام عدالت به مجلس ميليارد ها تومان ضررو زيان براي كشور به بار مي آورد در نتيجه ما اميدواريم دولت هرچه سريعتر اين لايحه را به مجلس ارايه كند.

او در عين حال تدوين طرحي جداگانه از سوي مجلس براي آزاد سازي سهام عدالت را تاييد كرد و توضيح داد: در اين طرح همه جزئيات آزاد سازي سهام عدالت ديده شده از قبيل ،زمانبندي،نحوه آزاد سازي ،ساختار تخصيص سهام و بسياري ديگر از موارد ديده شده است و چه دولت لايحه اش را به مجلس ارسال كند و چه نكند مجلس به زودي بررسي و تصويب اين لايحه را اغاز خواهد كرد.

او توضيح داد:يكي از مواردي كه در اين طرح ديده شده است تفكيك ميزان سهام اختصاص يافته به دولت و مردم در فرآيند واگذاري سهام عدالت بر اساس است. بر اساس اين طرح بايد مشخص شود كه سهم دولت و مردم هركدام از شركت هاي واگذار شده چقدر است تا تكليف مالكيت و مديريت شركت هاي واگذار شده مشخص شود.

پور ابراهيمي با بيان اينكه با تفكيك مقدار سهام واگذار شده نحوه تصميم گيري در اين شركت ها مشخص مي شود ادامه داد: سهام عدالت يك دارايي مشاع بين دولت و مردم است بنابر اين بايد سهم هر كس به طور مشخص روشن شود و اين طور نباشد كه بخشي از سهام بلاتكليف باشد ومنجر به بروز فساد و هرج مرج در اين شركت ها شود.

رئيس كميسيون اقتصادي مجلس ادامه داد: همين حالا هم با تشكيل شركت هاي سرماي گذاري استاني يك مافياي ۲۰۰ نفره در سهام عدالت درست شده است كه به هيچ كس پاسخگو نيست و فساد زيادي به بارآورده است.

به گفته او فساد هاي كنوني در زمينه سهام عدالت در سال هاي آينده نمايان خواهد شد.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *