اخبار مهم

عرضه سهام ۳ شركت ايراني در بورس هاي خارجي

هلدينگ خليج فارس به لوكزامبورگ،ايرانسل به ژوهانسبورگ و يك شركت پتروشيمي به استانبول مي رود

پس از برنامه ريزي براي عرضه سهام دو شركت ايراني در بورس هاي استانبول و ژوهانسبورگ شركت سرمایه گذاری صنایع ایران به عنوان سهامدار عمده هلدينگ خليج فارس در تلاش براي عرضه سهام اين شركت در بورس لوكزامبورگ است.

به گزارش بورسك،همزمان باآغازاصلاحات در بازار سرمايه براي ترميم قوانين و رويه هاي معاملات برنامه هاي جديدي براي عرضه سهام شركت هاي ايراني در بورس هاي خارجي دنبال مي شود. در نخستين گام قرار است سهام هلدينگ خليج فارس با ارزشي معادل ۲۳ هزار ميليارد تومان(۶ ميليارد دلار) در بورس لوكزارمبوگ عرضه شود همچنين از پاييز پارسال مذاكراتي براي عرضه سهام ايرانسل در بورس ژوهانسبورگ آغاز شده است. در عين حال آن طور كه حسن قاليباف اصل مدير عامل بورس تهران خبر داده است سهام يك شركت پتروشيمي كه نامش هنوز فاش نشده است قرار است به صورت همزمان در بورس تهران و استانبول عرضه شود.

ايرانسل به ژوهانسبورگ مي رود

آبان‌ماه پارسال مديران‌ام تي ان آفريقاي جنوبي به‌عنوان سهامدار ايرانسل براي مذاكره سه‌جانبه وارد تهران شدند تا با بنياد مستضعفان درباره فروش سهام ايرانسل در بورس تهران و ژوهانسبورگ به توافق برسند.

بنياد مستضعفان از ابتداي دهه ۸۰ در تلاش بود تا سهام ايرانسل را دربورس عرضه كند اما به دليل به توافق نرسيدن بر سر ميزان عرضه سهام با شركت‌ام تي ان آفريقاي جنوبي به‌عنوان يكي ديگر از سهامداران ايرانسل نتوانست موفق به عرضه سهام شود تا اينكه مقامات بورس تهران وارد عمل شدند و در يك مذاكره سه جانبه فرمول جديدي را براي عرضه سهام ارايه كردند. اگرچه اطلاعاتي از نحوه عرضه سهام ايرانسل در دست نيست اما خبر ها حاكي از آن است كه اين مذاكرات  موثر بوده و قرار است به زودي سهام اين شركت در بورس ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبي عرضه شود.

هم‌اكنون بنياد مستضعفان و ‌ام‌تي‌ان آفريقاي جنوبي سهامداران شركت ايرانسل هستند. درصورت عرضه سهام توسط هريك از اين دوشركت ممكن بود تركيب سهامداري ايرانسل به‌گونه‌اي تغيير كند كه بنياد مستضعفان نقش مديريتش را از دست بدهد،اين موضوع همان عاملي بود در كار واگذاري سهام ايرانسل خلل ايجاد كرده بود چرا كه هيچيك از دو سهامدار عمده حاضر به فروش سهام نبودند.

بورس ژوهانسبورگ كه در طول چند سال گذشته توانسته توجه سرمايه‌گذاران دنيا را به‌خود جلب كند با ارزشي معادل ۱۰۰۰ميليارد دلار در رده بزرگ‌ترين بورس‌هاي دنيا است  و در سال ۲۰۱۶ ميلادي هم با ۲۶درصد رشد بيشترين ميزان رشد را در ميان بورس‌هاي معتبر دنيا به دست آورد.

قبلا اسماعيل درگاهي مدير پذيرش بورس تهران به همشهري گفته بود:با توجه به اهداف بلندمدت بازارسرمايه يكي از پيشنهاد‌هاي ما فهرست شدن همزمان شركت ايرانسل در بورس تهران و بورس آفريقاي جنوبي است، اين كار مزاياي زيادي هم براي بازار سهام ايران و هم براي سهامدار آفريقايي دارد.

او افزود: طبيعتا ‌ام‌تي‌ان به عنو ان يك شركت بين‌المللي از ورود يكي از شركت‌هاي بين‌المللي‌اش به بورس استقبال مي‌كندچراكه بورس شركت‌ها را تحت نظارت عمومي  قرار مي‌دهد.

عرضه در بورس لوكزامبورگ

مدیرعامل سرمایه گذاری صنایع ایران برنامه عرضه همزمان سهام هلدينگ خليج فارس به عنوان بزرگ ترين شركت بورس در بورس لندن و لوكزامبورگ در دست بررسي است گفت: در دو سال گذشته رفت و آمدهای زیادی از سوی سرمایه گذاران خارجی به ایران شد.سبک و مدل تجاری این دسته از سرمایه گذاران، سرمایه گذاری در بازارهای نوظهور است.

رضا سلطان زاده  با بيان اينكه ما در تلاشيم  تا سهام  هلدينگ خليج فارس با ارز هاي ( پوند- دلار) در بورس هاي خارجي مبادله شود افزود:براي عرضه سهام شركت هاي ايراني در بورس هاي خارجي صورت هاي مالي شركت ها بايد مطابق با استاندارد هاي بين المللي  IFRS باشد.

او با اشاره به برنامه پتروشیمی خلیج فارس و بانک ها در رعایت استانداردهای جهانی،ادامه داد: بعد از انصباق و انتشار حساب شرکت های با IFRS  باید امکان حسابرسی در ایران فراهم شود و سپس یکی از ۴ شرکت بزرگ حسابرسی دنیا ، اقدام به امضاء صورت های مالی کند تا امکان قیمت گذاری سهام در بورس مقصد فراهم شود.

همكاري با بورس استانبول

حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران هم در دومین کنفرانس تامین مالی بین‌المللی از طریق بورس لندن به امضاء ۱۲  تفاهمنامه با بورس‌های بین المللی در سال‌های گذشته توسط بورس تهران اشاره کرد و افزود:با توجه به علاقه و ابراز تمایل برخی از شرکت ها برای معامله سهام شرکت خود در سایر بورس‌ها، بورس تهران با بورس استانبول به صورت جدی مذاکره کرد.

او كه قبلا در مورد عرضه سهام يك شركت پتروشيمي ايران در بورس استانبول اشاره كرده بود ادامه داد:با توجه به ابراز تمایل و علاقه بورس استانبول بحث پذیرش شرکت ها در هر دو بورس انجام می شود. برای شرکت هایی که در بورس تهران حضور دارند امکان خوبی فراهم شده تا در بازارهای خارجی لیست شوند.

در عين حال معاون نظارت بر ناشران و اعضای شرکت بورس تهران  در اين باره گفت: در حال حاضر موضوع پذیرش متقابل یک شرکت در یکی از بازارهای منطقه جدی تر است. مذاکراتی انجام شده و درخواست پذیرش در هر دو بورس ارایه شده است. با توجه به تفاوت زیرساخت های فنی و نرم افزاری، کارگروهی تشکیل شده و در حال رایزنی برای تعیین یک مدل مناسب هستیم تا بتوانیم در قالب همین زیرساخت ها ، پذیرش متقابل را انجام دهیم.

روح الله حسینی مقدم در پاسخ به اين پرسش كه نخستين شرکت تا چه زمانی موفق عرضه سهامش در بورس های جهانی خواهد شد، گفت:  من فکر می کنم این اتفاق در سال جاری انجام شود

او ادامه داد: شرکت هایی که نگاه صادراتی دارند و محصولات خود را در بازارهای کالایی دنیا عرضه می کنند برای کسب شهرت تجاری، حضور در بازارهای مالی بزرگ را دنبال می کنند.

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *