اخبار مهماوراق بدهي

مذاکره بورس با دولت برای تاسيس بازار اوراق بدهی ارزی

*مديرعامل بورس تهران: يك بانك عماني براي مشاركت در بازار اوراق بدهي ارزي ايران اعلام آمادگي كرده است

 مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران از مذاکره با دولت و بانک مرکزی برای انتشار اوراق بدهی ارزی خبر داد.

حسن قالیباف اصل صبح امروز، دوشنبه در نشست الزامات حضور در بازارهای جهانی، جذب سرمایه گذاری و تامین مالی اعلام کرد: با دولت و بانک مرکزی درباره انتشار اوراق بدهی ارزی صحبت کرده‌ایم اما هنوز اين مذاكرات به نتیجه نرسیده است . به گفته او نهادهاي ناظر بر بازارهاي پول و سرمايه يعني سازمان بورس و بانك مركزي باید مجوزهای لازم را برای این موضوع صادر کنند.مدیرعامل بورس تهران گفت: براي استقرار تابلوی معاملات ارزی برای دادوستد اوراق بدهی با بانک مرکزی مذاکراتی صورت گرفته ، بانک مسقط متعلق به دولت عمان نیز اعلام کرده  در صورت آغاز به كار این بازار آن‌ها در فروش اوراق بدهی ارزی به ما کمک خواهند کرد.

پيش زمينه هاي جذب سرمايه گذاري خارجي

قالیباف اصل با اشاره به حضور پررنگ سرمایه گذاران خارجی در بورس تهران بعد از برجام، گفت: حجم معاملات سرمایه گذاران خارجی نسبت به سال گذشته ۹۵ درصد افزایش داشته است و در سال ۹۵ ارزش معاملات به ۳۷۰ میلیارد تومان رسیده است؛ البته در سال ۹۴ این رقم بسیار ناچیز بود.

او با بیان اینکه اگر بخواهیم در بحث بازار بدهی فعال باشیم نیاز است تا شرکت های رتبه بندی داشته باشیم، گفت: از ۲ سال پیش رتبه بندی شرکت ها را آغاز کردیم؛ ۲ گروه داخلی با همکاری ۲ گروه خارجی از پاکستان مجوز فعالیت در زمینه رتبه بندی شرکت ها را دریافت کرده اند و در حال تاسیس هستند.قالیباف اصل همچنین اعلام کرد که بانک ها می توانند تا ۱۰ درصد از سهام این شرکت های رتبه بندی در حال تاسیس را خریداری کنند.

استانداردهاي گزارشگري جهاني

حسن قالیباف اصل گفت: سازمان بورس بیش از ٦٠ شرکت فعال در بازارسرمايه و عمدتا بانک ها را که سرمایه آن‌ها از هزار میلیارد تومان افزون تر است ، ملزم کرده ؛ ٦ ماه پس از برگزاری مجامع خود، صورت های مالی‌شان را علاوه بر استانداردهاي داخلي، براساس استاندارد بين المللي موسوم به IFRS نیز تنظیم کنند.مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران افزود: فرصت این شرکت ها تا ٣ ماه دیگر به پایان می رسد؛ در پايان مهلت يادشده شرکت‌هاي مزبور به تهیه صورت هاي مالي، براساس استاندارد بين المللي موسوم به IFRS به زبان فارسی ملزم هستند ، البته فعلا انتشار اين اطلاعات به زبان انگلیسی اختیاری است.

تازه ترين اخبار از مذاكره با بورس استانبول

مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران با بیان این‌که تاكنون با ١٢ بورس خارجی تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم، افزود: مذاکرات متعددی براي اجرايي شدن برخی از این تفاهم نامه ها، مانند تفاهم نامه امضا شده با بورس استانبول، براي عرضه مشترك سهام شركت ها صورت گرفته است. قالیباف اصل گفت: ۲ شرکت ايراني به صورت همزمان، درخواست عرضه و پذيرش سهام در بورس‌هاي ایران و استانبول را ارائه داده اند. به گفته او در جريان مذاكرات با بورس استانبول يكسري بحث های جدی صورت گرفته و بخشی از مشكلات حل شده است. او تاكيد كرد: امیدواریم بتوانیم برای اولین بار شرايطي فراهم شود تا سهام یک شرکت ایرانی در يك بورس خارجی عرضه شود.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *