نماگر های بازار پول

مراقب سوداگران مسکن باشید

کارشناس مسکن گفت: با منطقی کردن تسهیلات بانکی در بخش مسکن، می‌توان تقاضای بالقوه این بخش را فعال کرد.

به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)،آلبرت بغازیان گفت: برای بخش مسکن نیاز است برنامه هایی اجرا شود تا بازار از شرایط رکودی خارج شود. یکی از نکاتی که باعث رکود در این بخش شده است قیمت بالای خانه ساخته شده است.

وی افزود: در حالی که قیمت خانه ساخته شده گران است، مصرف کننده که متقاضی واقعی است امکان خرید ندارد این وضعیت باعث شده مسکن در حالت رکودی بماند.

این کارشناس بخش مسکن به اقتصادآنلاین تصریح کرد: دولت دوازدهم باید مراقب باشد تا سوداگران بخش مسکن طی سال های آینده به این بازار ورود پیدا نکنند. چرا که حضور این افراد طی سال های گذشته باعث شد به رغم کسب سودهای بالا، بخش مسکن وارد فاز رکودی شود. به همین منظور در سال های آینده با اجرای برنامه های درست ممانعت از حضور مجدد این افراد باعث می شود بخش مسکن دوباره شرایط رکودی را تجربه نکند.

بغازیان با بیان اینکه سوداگران در زمانی که نگاه سرمایه ای به مسکن وجود داشت، توانستند زمین های زیادی را به مجتمع ها و برج های مسکونی و تجاری تبدیل کنند، تاکید کرد: نگاه به بخش مسکن در سال های اخیر تغییر کرده است و از حالت سرمایه ای به مصرفی تبدیل شده است. این وضعیت برای سازندگان یادشده غیرقابل تحمل است و تلاش دارند شرایط تغییر نکند و به عبارتی حاضر نیستند از سودهای هنگفت خود چشم پوشی کنند و در این مسیر تلاش می کنند فشارهای مختلفی را به مردم و دولت وارد کنند.

این کارشناس مسکن اظهار داشت: در شرایط کنونی دولت با تمرکز بر پایین آوردن قیمت تمام شده مسکن که بخش عمده آن مربوط به قیمت زمین است، کمک کند تا شرایط برای متقاضی و سازنده تسهیل شود.

وی ادامه داد: بخش دیگر تمرکز دولت باید بر آزاد شدن مطالبات معوق بانک ها باشد. چرا که اگر این مطالبات آزاد شود دولت می تواند با شرایط ساده تری تسهیلات بدهد و متقاضی و سازنده از آن استفاده کنند.

لینک منبع

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *