اخبار مهم

معرفي پر بازده ترين سهام شهريور

پترو پالايشگاه ها و معادن و فلزات برندگان اصلي شهريور ماه در بازار سهام بودند

گزارش بورس: آمار ها نشان مي دهد سهام پتروپالايشگاه ها و شركت هاي فعال در حوزه معادن و فلزات بيشترين سود را در شهريور ماه نصيب سهامدارانشان كرده اند.

ديروز باز هم شاخص بورس تهران با صعود انفجاري به كار خود ادامه داد و با ۴۸۷ واحد رشد معادل نيم درصد رشد كرد و خود را به مرز ۸۶ هزار واحد رساند. درصورتي كه اين شاخص بتواند روند صعودي اش را ادامه دهد و از مرز ۹۰ هزار واحد عبور كند بالاترين نقطه تاريخ ۵۰ ساله بورس به ثبت مي رسد.

همراستا با رشد شاخص قيمت سهام برخي شركت ها در يك ماه گذشته با رشد زيادي مواجه شده است.

اطلاعات آماري نشان مي دهد سهامداران ۳۰ شركت در شهريور ماه به طور ميانگين ۱۵ درصد بازده به دست آوره اند. در ميان آنها سهام شركت هاي توليد كننده محصولات پتروشيمي و پالايشگا ها از نظر بازده از ساير شركت ها بازده بيشتري داشتند. همگام با اين شركت ها شركت هاي حاضر در گروه معادن و فلزات از جمله گل گهر،چادر ملو و فولاد مباركه اصفهان با رشد هاي زيادي مواجه شدند به طوري كه تحت تاثير اين مقدار رشد شركت فولاد مباركه اصفهان به سومين شركت بزرگ بورس تبديل شد و چادر ملو و گل گهر هم به رتبه هاي چهارم و پنجم بورس رسيدند.

داده هاي آماري نشان مي دهد كه ۳۰ شركت برتر بين ۱۰ تا ۳۰ درصد سود نصيب سرمايه گذاران خود كرده اند در ميان اين شركت ها نام هاي وب و چدن سازان هم كه به تازگي سهامشان در بازار سهام عرضه شده است به چشم مي خورد.

بيشترين مقدار سود مربوط به سهام بيمه كوثر است كه در اين مدت ۳۰ درصد رشد كرده است. سهام چدن سازان نيز با ۲۷.۵ درصد رشد در جايگاه دوم بورس قرار گرفت. شركت هاي وب نيز در همين چند روز كه عرضه شده است قيمت سهامش ۲۱ درصد افزايش يافته است.

از جمله شركت هايي كه در اين مدت قيمت سهامشان با رشد زيادي مواجه شده است مي تواند به شركت هاي پالايشگاه نفت تهران،پتروشيمي زاگرس،پالايش نفت اصفهان، پتروشيمي فناوران،پالايش نفت تبريز،پتروشيمي خارك،پتروشيمي شازند،و خليج فارس اشاره كرد. در گروه معادن و فلزات هم به غير از چادرملو،گل گهر و فولاد مباركه سهامداران شركت هاي معدني املاح ايران و توسعه معادن و فلزات با بازده بالايي مواجه شده اند.

افزايش قيمت نفت و رشد قيمت جهاني مواد خام از جمله فولاد از دلايل رشد قيمت سهام اين شركت ها در اين مدت بوده است. در عين حال با احتمال افزايش قيمت نفت به سطوح بالاي ۵۶ دلار و همين طور  تثبيت قيمت جهاني مواد خام احتمال مي رود كه پيش بيني سود پالايشگاه ها و همين طور  گروه معادن و فلزات باز هم افزايش يابد. در صورت رشد درآمد اين شركت ها مي تواند انتظار داشت بازده سهام اين شركت ها در ماه هاي آينده هم ادامه پيدا كند.

كارشناسان انتظار دارند بازار سهام روند صعودي اش را در نيمه دوم سال حفظ كند.

نام

بازده

بيمه كوثر

۲۹

چدن

۲۷.۵

پالايشگاه نفت تهران

۲۲

دارو سازي سبحان

۲۲

توسعه معادن و فلزات

۲۱

هاي وب

۲۱

پتروشيمي زاگرس

۱۹

پالايش نفت اصفهان

۱۸

گروه صنايع بهشهر

۱۷.۵

گل گهر

۱۷

پتروشيمي فنا وران

۱۶.۵

سرمايه گذاري مسكن الوند

۱۵.۲

پالايش نفت تبريز

۱۵

پتروشيمي خارك

۱۵

صندوق بازنشستگي

۱۴

فولاد مباركه اصفهان

۱۳.۷

چادرملو

۱۳.۶

خدمات دريايي سينا

۱۲.۸

معدني املاح ايران

۱۲.۵

كوير تاير

۱۲

پتروشيمي شازند

۱۱.۸

باغميشه

۱۱.۷

پالايش نفت بندر عباس

۱۱.۶

سازه پويش

۱۱.۵

توليد دارو

۱۱

سرمايه گذاري توسعه صنعتي

۱۰.۵

پارس دارو

۱۰.۵

پتروشيمي خليج فارس

۱۰

شهداب ناب خراسان

۱۰

 

 

 

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *