نماگر های بازار پول

ورود موج چهارم فناوری و دگرگونی در لایه‌های اقتصاد

استاد برجسته اقتصاد دانشگاه‌اصفهان گفت: فناوری موج‌چهارم نه تهدید بلکه یک فرصت برای کشور است و اگر این فناوری به کار گرفته نشود تقاضا برای ارز افزایش می‌یابد.

 

محمدحسین ادیب استاد دانشگاه‌اصفهان در نشست موج‌چهارم فناوری و اقتصاد در اتاق‌بازرگانی اصفهان، اظهار کرد: کشور ایران با یک تورم وارداتی مواجه است و متوسط قیمت کالاها در بازارهای جهانی طی ماه گذشته نسبت به ۳۵ سال پیش، ۳۵درصد کاهش‌یافته است.

وی افزود: براساس شاخص اوپک قیمت‌نفت در سال ۷۳ به طور یک‌دفعه ۴ برابر شد و نوع زندگی ایرانی تغییر کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه سازمان تجارت‌جهانی قیمت نفت را با قیمت‌های سال ۷۳ و تورم جهانی مقایسه می‌کند، تاکید کرد: تا زمانی که تورم را حذف نکنیم قیمت‌ها قابل‌مقایسه نخواهد بود.

این استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه انرژی تولیدی به ارزش جهانی در ایران در سال ۷۳ معادل ۶ میلیارد دلار بود، افزود: ارزش این انرژی در سال ۹۰ معادل ۴۷ میلیارد دلار به قیمت سابق سال ۷۳ برآورد شده است.

ادیب با بیان اینکه در حال حاضر انرژی تولیدی کشور به قیمت سال ۷۳ به ارزش ۱۲ میلیارد دلار است شاهد کاهش قیمت‌ها در فولاد نیز هستیم و قیمت فولاد از ۷۰۰ دلار به ۳۰۰ دلار کاهش‌یافته است .

حقوق گمرکی ۵ درصدی طی هشت ماه اخیر

این استاد برجسته اقتصاد کشور، با طرح این سوال که موج ارزانی در جهان بحثی آکادمیک بوده و ایران را نیز در برمی‌گیرد؟ گفت: مطابق آمار گمرک طی ۸ ماهه اخیر متوسط حقوق‌گمرکی که قانونا وارد کشور شده، ۵ درصد بوده همچنین برای کالاهایی که غیرقانونی وارد می‌شود، ۱۰ درصد است.

ادیب افزود: با تعرفه‌های گمرکی موجود در کشور در عمل عضو سازمان توسعه تجارت هستیم و اقتصاد ایران در اقتصاد جهانی ادغام‌شده است.

وی با تاکید بر اینکه طی ۱۵ سال گذشته صنعت‌جهان در هم ادغام‌شده، تصریح کرد: طی ۵ سال گذشته که ایران با تحریم‌های بانکی مواجه بود، بازارهای مالی دنیا در هم ادغام شد اما ایرانی‌ها همچنان تصور می‌کنند که با همان نظام بانکی قبلی مواجه هستند درحالی‌که نظام مالی دنیا متفاوت شده است.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاددانشگاه اصفهان گفت: ارزانی قیمت‌ها در دنیا در ایران نیز اثر می‌گذارد و دلایل این ارزانی در جهانی‌شدن اقتصاد، فناوری موج چهارم، صرفه‌جویی ناشی از مقیاس تولید و رشد بالاتر بدهی دنیا نسبت به رشد تولید ناخالص ملی، است .

 

فن‌آوری‌های موج چهارم هزينه هارا كاهش مي دهد

 

ادیب با بیان اینکه در بخش انرژی، فن‌آوری‌های موج چهارم موجب کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری و تولیدشده، گفت: طی ۱۲ ماه گذشته ۲۲ میلیارد دلار برای تولید برق به نیروگاه‌های خود یارانه پرداخت کردیم درحالی‌که اگر از فناوری موج چهارم استفاده کنیم این رقم به نصف و معادل ۱۱ میلیارد دلار کاهش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون بخاری‌های هر خانواده ایرانی فناوری موج دومی است، افزود: اگر این بخاری‌ها فناوری موج چهارم شوند مصرف گاز آن‌ها به نصف کاهش و معادل صرفه‌جویی ۷۰۰ هزار بشکه انرژی خواهد بود.

این استاد برجسته اقتصاد با تاکید بر اینکه با لغو تحریم‌ها ابتدا نیروگاه‌های کشور باید سیکل ترکیبی شود، بیان کرد: این اقدام موجب صرفه‌جویی ۷۰۰ هزار بشکه انرژی خواهد شد این در حالی است که بخش انرژی کشور ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است که ۱۵۰ میلیارد تومان آن بدهی شرکت نفت بوده و متأسفانه از ابتدای امسال تاکنون، وزارت نفت حتی یک سنت از بدهی خود را پرداخت نکرده است .

 

ورود فناوری موج چهارم به ساختمان‌سازی، پزشکی و بانکداری

ادیب افزود: متأسفانه برای صنایع انرژی موج دومی یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت برای سرپا نگه‌داشتنآن‌ها هزینه می‌کنیمدرحالی‌که امروز سخن از فناوری موج چهارم است.

وی اظهار کرد: امروز فناوری موج چهارم علاوه بر بخش انرژی به ساختمان‌سازی، پزشکی و حتی نظام بانکی ورودپیداکرده است. همچنین فنّاوری موج چهارم وارد عصر نظام بانکی بدون شعبه شده است و تا سال ۹۵ نظام بانکی کشور به فناوری موج چهارم مجهز خواهد شد چک از سیستم بانکی برای وصول حذف خواهد شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه تصریح کرد: علاوه بر این فنّاوری موج چهارم برای حل مشکل مسکن راه‌حل ارائه داده به‌گونه‌ای که دولت دیگر در بخش مسکن دخالت نکند اما شهرهای اقماری را با قطارهای فناوری موج چهارمی با سرعت ۵۰۰ کیلومتر در ساعت به یکدیگر متصل کنیم .

 

قطارهای فناوری موج چهارمی و اتصال شهرهای اقماری

وی با بیان اینکه با قطارهای فناوری موج چهارمی؛ شهرهای قم و اصفهان، حومه تهران خواهند شد، تصریح کرد: اگر این اتفاق رخ دهد ارزش قیمت زمین کاهش خواهد یافت و برای همیشه مشکل مسکن حل می‌شود.

ادیب با تاکید بر اینکه در حال حاضر زیرساخت‌های کشور با فناوری موج چهارم منطبق شده است، گفت: به‌طورقطع فناوری موج چهارم نه تهدید بلکه یک فرصت برای کشور است و اگر این فناوری به کار گرفته نشود تقاضا برای ارز افزایش می‌یابد.

وی در ادامه در خصوص صرفه‌جویی ناشی از مقیاس تولید، بیان کرد: در حال حاضر در دنیا تمرکز سرمایه ایجادشده است به‌عنوان‌مثال در ترکیه تولید کل مرغ موردنیاز دنیا در ۳۰ شرکت انجام می‌شود که به‌طورقطع باید در بخش‌هایی سرمایه‌گذاری کنیم که با مقیاس تولید در ارتباط است .

 

پرینترهای سه‌بعدی و ارزانی تولید

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاددانشگاه اصفهان با بیان اینکه در آینده با توجه به فناوری موج چهارم در چین تولید از این کشور خواهد بود به پرینترهای سه‌بعدی اشاره کرد و گفت: هزینه‌های تولید با پرینترهای سه‌بعدی، به یک‌سوم کاهش می‌یابد.

ادیب ادامه داد: روزانه دو اختراع در دنیا ثبت می‌شود درحالی‌که از پرینترهای سه‌بعدی استفاده نمی‌کردند و اکنون استفاده می‌کنند این در حالی است که فناوری موج چهارم با پرینترهای سه‌بعدی، تولید را ۷۵ درصد ارزان می‌کند و در حال حاضر ۶ درصد تولید جهان با پرینترهای سه‌بعدی است درحالی‌که در سال ۲۰۲۰ به ۴۵ درصد افزایش می‌یابد .

 

افزایش حجم مبادلات پول الکترونیک

این استاد برجسته اقتصاد با تاکید بر اینکه فناوری موج چهارم مدیریت موج چهارمی می‌خواهد، تصریح کرد: باید فناوری موج چهارم را متناسب با شرایط کشور خود بومی‌سازی کنیم و ایران برای کنار آمدن با این فناوری باید رفتار خود را تغییر دهد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه حجم نقدینگی کشور در آذرماه امسال ۳۶ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است، گفت: باوجودی که طی یک سال گذشته بانک مرکزی خلق پول نکرده اما پول‌های الکترونیک اثر تورمی همان پول‌های کاغذی را داشته است این در حالی است که طی یک سال گذشته نظام بانکی کشور دیجیتالی شده و حجم مبادلات پول الکترونیک نیز افزایش‌یافته است .

نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *