اخبار مهمنماگر ها

پاسخ زنگنه به اظهارات رئیسی درمورد پالایشگاه خلیج فارس

 در اطلاعیه وزیر نفت در پاسخ به اظهارات رئیسی در باره پالایشگاه خلیج فارس آمده است :  این پالایشگاه قرار بوده حداکثر سال ٩١ به بهره‌برداری برسد. مقطع اول ساخت این پالایشگاه یعنی از سال ٨٥ تا ٩٢ در حالی هفت سال طول کشیده و با هزینه ٢,٣میلیارد دلار، ٤٨درصد رشد را تجربه کرده که کشور در بالاترین سطح درآمدهای نفتی قرار داشت.

 

به گزارش بورسک، بیژن زنگنه در پیامی تصویری گفت: زمانی‌ که می‌خواستم وزیر شوم، در مجلس و زمان رأی‌گیری گفتم می‌دانم اگر به من رأی بدهید، من را به هتل پنج‌ستاره یا مسافرخانه شمس‌العماره نمی‌فرستید. ما یک ویرانه تحویل گرفتیم. بخشی از وقت من صرف این شد که این حاشیه‌های داخلی را حل کنم. انتظار نداشتم آن‌قدر مخالف داخلی و آن‌قدر اصطکاک در داخل برایمان وجود داشته باشد و اصلا نخواهند که کار کنیم.

وی ادامه داد: اصلا منافع ملی کجا رفت؟ چرا نمی‌گذارید کار پیش رود؟ چرا برای هر چیزی آن‌قدر مقاومت می‌کنید؟! حالا یک عده‌ای بسیج شده‌اند دولت موفق شود. باید دست به دست هم دهیم تا کشور توسعه پیدا کند. ما دشمنان بزرگی در منطقه و جهان داریم و با‌این‌همه دشمن باز هم باید مخالف داخلی به این سرسختی داشته باشیم؟! معتقدم همه باید دست به دست هم دهیم. همه باید با هم کار کنیم. عیبی ندارد اگر مواضع‌مان مختلف باشد اما کمک کنیم به همدیگر تا اینکه ایران توسعه پیدا کند. مشکلات مردم کاهش پیدا کند، چاره‌ای جز این نیست وگرنه کشور دچار خطرات بسیار جدی می‌شود.

در بخشی از اطلاعیه وزارت نفت، به طعنه خطاب به رئیسی آمده است: همین‌جا لازم است به رئیسی و ستاد انتخاباتی وی یادآور شویم که یک سخن و ادعا را هر چندبار هم که تکرار کنید پاسخ آن تغییری نخواهد کرد. پس بی‌تردید هرقدر یک حرف را تکرار کنید ما هم همان پاسخ را تقدیم حضور می‌کنیم!

در مورد اظهارات رئیسی برای سه سال تأخیر در بهره‌برداری این پروژه با طعنه به مشاوران رسمی نیز آمده است: این پالایشگاه قرار بوده حداکثر سال ٩١ به بهره‌برداری برسد. مقطع اول ساخت این پالایشگاه یعنی از سال ٨٥ تا ٩٢ در حالی هفت سال طول کشیده و با هزینه ٢,٣میلیارد دلار، ٤٨درصد رشد را تجربه کرده که کشور در بالاترین سطح درآمدهای نفتی قرار داشت.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: دولت یازدهم از ابتدای فعالیت و در شرایطی که تحریم‌های اقتصادی ایران به اوج خود رسیده و بسیاری از طرح‌های کلان صنعت نفت با مشکل تأمین منابع مالی مواجه بود، ساخت و بهره‌برداری پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را در اولویت قرار داد و این طرح را با همه مشکلات و پیچیدگی‌های مدیریتی و محدودیت‌های مالی و فشارهای تحریم با تدابیر اتخاذشده به سرانجام رساند و گام مهمی در مسیر خودکفایی بنزین برداشت.

پرسشی اساسی از رئیسی در بخش دیگری از این اطلاعیه پرسیده می‌شود تا توجه وی را به عملکرد یار غارش در دولت قبل جلب کند: رئیسی اگر مجالی پیدا کرد از این مشاوران بپرسد چرا در مقطع زمانی ٨٥ تا ٩٢، روند ساخت این پالایشگاه ٤٨درصد رشد داشته است؟ زمانی‌که نه تحریمی وجود داشت و نه مشکلی در واردات تجهیزات فنی. چرا در این مقطع زمانی هفت‌ساله، سه‌بار کل پیمانکاران این طرح تغییر کرده‌اند؟! تغییراتی که هر یک به‌مثابه زلزله‌ای مهیب برای این طرح بوده و آن را با یک درهم‌ریختگی مدیریتی مواجه کرد؟! این مشاوران که درحال‌حاضر ادعای تأخیر سه‌ساله در راه‌اندازی این طرح را دارند بهتر است به این سؤال پاسخ دهند چرا در دوره مدیریت خود این طرح که باید پنج‌ساله به بهره‌برداری می‌رسید، در مدت هفت سال فقط ٤٩ درصد پیشرفت داشته است؟ به‌راستی چه کسی باید پاسخ دهد که طرحی که باید پنج‌ساله و حداکثر در سال ٩١ با صرف هزینه‌ای معادل ٥,٢میلیارد دلار به بهره‌برداری رسد، ١١ ساله و با هزینه‌ای معادل ٤,٥میلیارد دلار به نتیجه رسیده است؟

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *