خودرو سازي

چطور و چگونه از بورس خودرو بخريم

دنا هم به زودي در بورس كالا عرضه مي شود

با عرضه سراتو در بورس كالا از روز دوشنبه بورس خودرو هم تحت نظام معاملاتي بورس كالا آغاز به كاركرد قرار است و به زودي با عرضه دنا توسط ايران خودرو معاملات خودرو در بورس كالا وارد فاز جديدي شود.

به گزارش همشهري،دوشنبه هشتم خردادماه برای نخستین بار ۵۰ دستگاه خودروی سراتو محصول شرکت سایپا با قیمت پایه ۸۷۲میلیون و ۶۰۴هزار و ۴۴۶ ریال در بورس کالای ایران عرضه شد که کل اين محصول توسط متقاضيان خريداري شد.

این خودرو ۲۰۰۰ سي سي آپشنال EFS با رنگ های سفید ۲۰دستگاه، نقره ای ۱۰دستگاه، قرمز ۱۰دستگاه و آبی ۱۰دستگاه در بورس کالا معامله شد.

نحوه فروش خودرو در بورس

عرضه خودرو از طريق مكانيزم هاي بورس به روش هاي مختلفي انجام مي شود اما به طور كلي دو نوع فروش خودرو در بورس وجود دارد،روش اول فيزيكي و روش دوم كاغذي است.

در روش اول خودرو با همان سبك و سياقي كه در بازار هاي سنتي دادو ستد مي شود مورد معامله قرار مي گيرد و در روش دوم كه شبيه خريدو فروش حواله خودرو است اوراق بهاداري كه مبتني بر تحويل يك خودرو در آينده است مورد خريدو فروش قرار مي گيرد و يا اينكه سرماي گذاري در سود اجراي پروژه شريك مي شود. فرض کنید پروژه تولید خط جدید یک خودرو که ۲۰۰میلیارد تومان سرمایه نیاز داشته دارد در حال اجرا است.مردم می‌توانند اوراق مربوط به اين طرح  را با قیمتی که تعیین می‌شود، بخرند.در پایان عمر اوراق ( یک یا دوساله ) يعني زماني كه پروژه به بهره‌برداری می‌رسد، دارندگان اوراق می‌توانند آنها را تحویل دهند و سود سرمایه‌گذاری را دریافت کنند یا درصورت کفایت اوراق نسبت به قیمت خودرویی که در آن پروژه تولید شده است، خودرو دریافت کنند.

آنچه اكنون معاملاتش در بورس كالا آغاز شده، عرضه فيزيكي خودرو است به طوري كه مشتری بعد از پرداخت مبلغ خودرو می‌تواند آن را تحویل بگیرد.

چه كساني مي تواننداز بورس خودرو بخرند

همه افرادی که کد معاملاتی بورس دارند، می توانند به طور مستقیم کالای مورد نظر خود را خریداری و همچنین تعیین کنند که از کدام نمایندگی خودروی خود را تحویل بگیرند.

همچنين از طريق معامله حواله  متقاضيان می‌توانند خودرویی که هنوز تحویل نگرفته‌اند را در سیستم عرضه و تقاضای مطمئن بفروشند و خریداران هم مطمئن شوند که خودرو را می توانند در زمان و مکان مشخص تحویل بگیرند.

با توجه به اینکه بازار ثانویه برای این اوراق وجود دارد، مردم می‌توانند نسبت‌ به خریدوفروش و واگذاری آن به ‌دیگران اقدام کنند. در واقع این فرصتی است که افرادی غیر از خودروسازان می‌توانند خودرو یا اوراق مبتنی‌بر خودرو را در بازار عرضه کنند.

تفاوت معاملات سنتي و بورس

با استفاده از گواهی سرمایه‌گذاری خودرو پیش‌فروش کنونی خودرو به بورس منتقل می‌شود، با این تفاوت که در بازار سنتی خودرو، دادوستدهای ثانویه وجود ندارد اما اگر کسی این اوراق را از طریق بورس پیش‌خرید کرد، دیگر نگران این نیست که اگر انصراف دهد چگونه و چه زمانی به پولش خواهد رسید.درواقع خریدار نیازی به انصراف ندارد بلکه با فروش اوراق در بورس كالا به عنوان يك بازار ثانویه می‌تواند در اسرع وقت به پولش برسد، یعنی عملا خریدار در یک بازار نقد‌شونده سرمایه‌گذاری کرده است.از سوی دیگر با توجه به اینکه این اوراق بازارگردان دارد، لزومی ندارد خودروساز مبالغ خرید را پس از انصراف به خریدار پس دهد، چون خریدار اوراق را در بازار ثانویه به شخص دیگری می‌فروشد و وجوه مورد نیازش را تامین می‌کند یا اگر کس دیگری هم نبود، به بازارگردان می‌فروشد.

مشكلات روش سنتي

فروش خودرو به‌صورت سنتی دارای دو مشکل است، اولین مشکل این است که اگر خریداران این خودرو بخواهند انصراف دهند، خودروسازان با مشکل نقدینگی مواجه می‌شوند.در این شرایط اگر تعداد انصراف‌دهنده‌ها زیاد باشد، شرکت خودروساز با مشکل نقدینگی مواجه می‌شود.مشکل دیگر این است‌ که فقط کسانی می‌توانند وارد این نوع تامین مالی شوند که حتما بتوانند مبلغ پیش‌پرداخت تعیین‌شده توسط خودروساز را تامین کنند، یعنی ‌اکنون هیچ خریداری نمی‌تواند با پول اندک وارد این دادوستدها شود.

مشكل دوم این است که اگر خریداری قصد انصراف داشته باشد، بسیار دیر به پولش خواهد رسید. به‌طور معمول هر کس از خرید خودرو انصراف دهد، ۳۰روزکاری پس از انصراف به پولش خواهد رسید؛ این به‌معنای آن است که این سرمایه‌گذاری عملا نقد‌شونده نیست و به این صورت نخواهد بود که هر زمان خریدار مایل باشد، به پولش برسد.

نفع خودرو ساز ها چيست؟

معاملات خودرو در بورس كالا اين امكان را به شركت هاي خودرو ساز مي دهد كه  پیش‌فروشی را که اکنون به‌صورت سنتی در بازار انجام می‌دهند، به‌صورت ساختاریافته و منسجم از طریق بورس کالا انجام دهند.

در روش کنونی پیش‌فروش خودرو به‌عنوان یک روش سنتی خودرو‌سازان با پیش‌فروش خودرو برای آینده، بخشی از مبلغ خودرو را به‌عنوان سرمایه در گردش در فرایند تولیدشان استفاده می‌کنند. مثلا یک ماشین را برای ۹‌ماه آینده می‌فروشند و بخشی از آن را به‌عنوان مبلغ اولیه دریافت می‌کنند اما اكنون خودروسازان به‌راحتی می‌توانند با انتشار اوراق سلف موازی استاندارد، سرمایه در گردش خود را تامین کنند. همچنین اگر تولیدکنندگان بخواهند برای راه‌اندازی یک خط تولید و اجرای پروژه‌ای از بورس کالا تامین مالی انجام دهند، می‌توانند به انتشار گواهی مشارکت خودرو اقدام کنند.

تحویل یک هفته ای سراتو به همراه کارت طلایی

مدير عامل بورس كالا گفت: برای کسانی که در بورس کالا خودرو خریداری می کنند، مزایایی همچون تحویل زودهنگام وجود دارد، برای نمونه، برای خودرویی که روز دوشنبه عرضه شد تحویل یک هفته ای و همچنین مزایایی بر روی کارت طلایی خودرو اعمال می شود.

مدیرعامل بورس کالا تحویل یک هفته ای را مزیت عمده عرضه سراتو در بورس کالا خواند و ادامه داد: برای کسانی که در بورس کالا خودرو خریداری می کنند، مزایایی همچون تحویل زودهنگام وجود دارد، برای نمونه، برای خودرویی که دیروز عرضه شد تحویل یک هفته ای  و همچنین مزایایی روی کارت طلایی خودرو اعمال می شود.

قيمت خودرو

حامد سلطانی نژاد افزود: قیمت پايه خودرو در بورس كالا همان قیمتی است که در بازار وجود دارد و اين قيمت  بر اساس عرضه و تقاضا بازار تعيين مي شود.

سلطانی‌نژاد گفت: قیمت ها در بازار خودرو همواره بطور ثابت در نظر گرفته می شده و شرایط فروش متنوع در نظر گرفته می شداما اكنون قرار است سیاست فروش و قیمت با هم در یک سیستم مبتنی بر عرضه و تقاضا و فارغ از یک جانبه گرایی اعمال شود تا به این ترتیب خریدار و فروشنده بتوانند نقش آفرینی کنند.

انجام معاملات كاغذي

سلطانی‌نژاد عرضه خودرو در بورس کالا را اقدامی براي امکان تامین مالی برای شرکت های خودروساز خواند و ادامه داد: افزون بر این موضوع، این امکان نیز وجود دارد که معاملاتی به صورت سلف و مدت دار در بازار انجام شود.

به گفته وی، عرضه کنند هاي متعددی با خریدخودرو وارد بازار می شوند و محصول خریداری شده را در آینده در بازار ثانویه به فروش می رسانند.

ايران خودرو هم عرضه مي كند

این مقام مسوول در خصوص تقاضای خودروسازهاي دیگر برای حضور در بورس کالا گفت: خودروسازان دیگر هم تقاضای ورود به بورس کالا را داده اند و تقاضای آنها در حال بررسی است.

وي افزود: محصولات ایران خودرو نیز به زودی در بورس كالا پذيرش مي شود، اما بطور کلی هر خودرو سازی که تیراژ تولید قابل قبولی به تشخیص هیات پذیرش داشته باشد، می توانند از طریق بازار متشکل بورس کالا آن را عرضه کنند.

عرضه دنا در بورس كالا

معاون تامین سرمایه لوتوس پارسیان که شرکت مشاور پذیرش سراتو در بورس کالا بوده گفت:بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که بین شرکت سایپا و بورس کالا صورت گرفته، قرار است این عرضه ادامه‌دار باشد.

ابوالفضل شهرآبادی افزود:اگر این کار به صورت پایدار ادامه پیدا کند، معاملات اوراق سلف موازی خودرو هم آغاز خواهد شد.او در پاسخ به اين پرسش كه شرکت ایران خودرو نیز برنامه‌ای برای عرضه محصولات خود در بورس دارد گفت: بر اساس توافقاتی که طی هفته گذشته به دست آمد، مقرر شد بعد از عرضه سراتو در بورس کالا، دنا از محصولات ایران خودرو نیز در بورس كالا عرضه شود كه، البته زمان عرضه هنوز مشخص نشده، اما عرضه دنا قطعی شده است.

او افزود: این اوراق در صورت منتشر شدن برای مردم جذاب خواهد بود و به همین دلیل این اوراق را خریداری خواهند کرد تا در پایان موعد مقرر در صورت تمایل، خودرو را تحویل بگیرند. به‌عبارت دیگر این مساله تفاوت این اوراق با اوراقی است که تا پیش از این منتشر شده ‌است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *