اخبار مهم

گفت‌وگوبارئیس‌شورای‌بورس‌برمودا؛سومين مركزمبادله‌اوراق‌بيمه دردنيا

گرک وژکوفسکی:ما یک پیام آشکار دریافت کردیم و آن این بود که چگونه عرضه سهام يك شركت‌در۲ بورس به صورت همزمان مي تواند اطلاعات شركت ها و بازار را به نحو كاملا موثري شفاف كند و اين شفافيت در نهايت منجر به افزایش مشارکت سرمایه گذاران در بازار سرمايه خواهد شد و افزايش مشاركت سرمايه گذاران گردش معاملات را افزايش خواهد داد

 

بورس برمودا كه اختصارا آن را BSX مي نامند (Bermuda Stock Exchange)،از سال ۱۹۹۳ اصلاحاتي را آغاز كرد كه در مجموع در طول ۲۰ سال اين بازار را به مركز مبادلات اوراق بيمه جهان تبديل كرد. اينكه چطور يك جزيره كوچك در اقيانوس توانسته است با بازار بيمه آمريكا و اروپا رقابت كند بحث بسيار مهمي است كه خبرنگار فدراسيون جهاني بورس ها را ترغيب كرد با گرگ وژكوفسكي رئيس شوراي قانون گذاري بورس برمودا در اين باره گفت و گو كند.

بورس برمودا  امسال در رده دوم پر بازده ترين بورس هاي جهان قرار گرفت و ارزش بازارش در مجموع ۷۳ درصد رشد كرد. اين بورس در مجموع در كنار بورس هاي ژوهانسبورگ آفريقاي جنوبي،سدني استراليا و جزاير سيشل جزو بورس هاي نوظهور دنيا تلقي مي شود.

وژكوفسكي كه از همان اول در بورس برمودا حضور داشت توضيح مي دهد كه دلايل موفقيت اين بورس چه بوده است و چطور برمودا توانسته است يك جايگاه درست و حسابي در بازار هاي جهاني براي خودش دست و پا كند.

 

  • گرک، شما از سال ۱۹۹۳ تاکنون در بورس برمودا (BSX)فعالیت کرده اید؛ در این مدت بازار هاي مالي برمودا تغییرات زیادی را نه فقط در BSX بلکه درکل ساختار بازار سرمایه به خود دیده است. به ما بگویید که این تغییرات چطور ایجاد شد و در این راه با چه چالش هايي مواجه بودید؟

گرک وژکوفسکی: من این شانس را داشتم که یکی از نخستین  کارکنان بورس برمودا(BSX) در سال ۱۹۹۳ باشم. بر این اساس وظیفه مدرن سازی بازار نوپای برمودا برعهده من قرار گرفت، در آن زمان باید تغییرات بنیادینی در بازار ایجاد می شد. در ابتدا من برای ایجاد زیر ساخت های مناسب نظارتی، یک دوره کار با شرکت های محلی و نهاد قانون گذاری و تنظیم مقررات را آغاز کردم که می توانست مورد استفاده همه اعضا در بازار برمودا قرار بگیرد. به همین دلیل من در درجه اول تمرکزم را به سمت مفاهیم رگولاتوری، قواعد صحیح سهامداری و صیانت از حقوق سهامداران در مقابل ناشران گذاشتم. در عین حال، برنامه جامعی را برای طراحی یک پلتفرم معاملاتی که قادر باشد از معاملات و عملیات پس از معاملات پشتیبانی کند، آغاز کردم.

قبل از همه اینها ما برنامه جامعی را برای انتشار اطلاعات به عنوان زیر ساخت معاملات آغاز کردیم تا اطمینان حاصل کنیم که شرکت ها اطلاعات مالی، اقتصادی و تجاری شان را به موقع منتشر می کنند چرا که جریان انتشار اطلاعات عمومي به سهامداران و بازار رابطه عمیقی با سرمایه گذاری بهتر و تصمیم گیری آگاهانه دارد. درنهایت انجام این تدابیر منجر به مشارکت گسترده سرمایه گذاران در بازار اوراق بهادار شد.

در واقع اين كار براي من بسیار هیجان انگیز بود  چون منجر شد من و تیمم با استفاده از يك وايت برد به  تبادل اطلاعات مختلف ميان خودمان بپردازيم و از اين طريق به تدابیر لازم برای عملياتي كردن يك پلتفرم کامل معاملات دست پیدا کنیم. البته هنوز کار ما به اتمام نرسیده است و ما همچنان در حال توسعه کار هستیم، اما توانستیم در این مدت معاملات را به نحو مطلوبی مديريت  كنيم و افزایش دهیم.

 

  • به چه دليل از همان اول يك سامانه معاملاتي تمام الكترونيك راه اندازي كرديد؟

برمودا به عنوان یک کشور و بازار سرمایه در یک منطقه جغرافیایی کوچک محدود و محصور شده است بنابراین ما نیازی به معاملات گسترده نداریم. این باعث شد که ما از همان ابتدا در فکر یک ساختار معاملاتی کاملا الکترونیک باشیم، چراکه می دانستیم استقرار کامل یک مکانیسم مبادلات الکترونیک کاملا یکپارچه، بهترین وسیله برای توسعه مبادلات در بورس برمودا است و امروز مقدار و نحوه معاملات بورس برمودا(BSX) به وضوح این ادعا را تایید می کند.

از همان ابتدا استفاده از فناوری های روز دنيا بخش بسیار مهم و کلیدی استراتژی ما بود و این استراتژی در آینده نیز باقی خواهند ماند.در عین حال استراتژی بلند ما اين بود كه پلتفرم معاملاتی ایجاد کنیم که قابلیت پشتياني از طیف گسترده تری از محصولات را دارا باشد و این دقیقا آن چیزی است که ما انجام دادیم.

 

  • در حال حاضر نقش  بورس برمودا(BSX) در حوزه بازار اوراق بهادار مرتبط با بیمه (ILS)  بسیار شناخته شده است و برمودا به مرکز علمی جهان در زمینه اوراق بيمه ILS  تبدیل شده است، لطفا توضیح دهید چرا چنین  برنامه ای به عنوان یکی از  ارکان کلیدی استراتژی شما قرار داده شد؟

وژکوفسکی: در حال حاضر یکی از فعالیت های تخصصی بورس برمودا(BSX) انجام معاملات بیمه های اتکایی است. برمودا درحال‌حاضر سومین بازار بزرگ بیمه اتکایی در دنیاست که ظرفیت های قابل توجهی  را در اختیار  ایالات متحده آمریکا، اروپا و سایر نقاط دنیا قرار می دهد.ما برخلاف هر مکانی در دنیا در یک موقعیت جغرافیایی بسیار منحصر به فرد قرار گرفته ایم، در عین حال برمودا بین دو منطقه  از بزرگترین بازارهای سرمایه در جهان و دو بازار بزرگ بيمه جهان قرار گرفته است، این تلاقی يك فرصت عالي براي ايجاد نوآوری در برموردا ايجاد كرده بود.

بورس برمودا(BSX) این موضوع را به عنوان یک فرصت استراتژیک برای خود در نظر گرفته است. تمرکز ما بر روی اوراق بيمه (ILS)از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز شد . البته از همان ابتدا ما برنامه های گسترده اي  را برای زیر ذره بین قراردادن شرکت ها و متقاعد كردن آنها برای انتشار كامل و به موقع اطلاعات براي  انجام معاملات صحیح و قاعده مند آغاز کردیم،از ديدگاه ما به طور قطع موضوع افشای اطلاعات از درجه اهميت بسيار زيادي برخوردار است كه منجر به اعتماد سرمايه گذاران و افزايش گردش معاملات مي شود.

در این مدت ما یک پیام آشکار دریافت کردیم و آن این بود که چگونه شفافیت اطلاعات می تواند از طریق عرضه سهام شرکت ها در بورس های یکدیگر به نحو موثری افزایش پیدا کند و این افزایش شفافیت نیز منجر به افزایش مشارکت سرمایه گذاران در خرید سهام شرکت ها می شود. اگرچه ارزش بازار BSX همچنان نسبت به بازار های دیگر دنیا بسیار كم است اما م تلاش خواهيم كرد از طريق همين روش ها بازار را توسعه دهيم چرا كه منافع ما اين طور ايجاب مي كند.

 

  • اجراي برنامه هايي كه گفتيد چه اثراتي داشت؟

هم اكنون بورس برمودا(BSX) منشاء ۷۰ درصد اوراق بيمه جهان است اما ما همچنان در تلاشيم تا از طريق ارتباط نزديك با صنايع مختلف اهميت صدور بيمه نامه ها و اوراق بيمه را به آنها متذكر شويم تا آنها بتوانند از مزاياي كامل اين نوع معاملات و همچنين خدماتي كه پلت فرم معاملاتي ما در همه ابعاد ارايه مي كندبهره مند شوند.

به اعتقاد من در آينده چشم انداز بسیار هیجان انگیزی در انتظار این نوع معاملات است. به ویژه آنکه بعد از برگزیت، پتانسیل بسیار خوبی برای بازار ما به وجود آمده است. به طور مثال بعد از برگزیت؛ لندن مشاغل زیادی را در حوزه بیمه و بیمه اتکای از دست داد و این یک فرصت استثنایی برای BSX ایجاد کرده است تا بتواند جایگاه خود را در حوزه صنعت بیمه، در آینده تثبیت کند.

 

  • پیش بینی و چشم انداز شما از آینده این معاملات و صنعت اوراق بيمه در آینده چیست؟

وژکوفسکی: برمودا یک مکان طبیعی برای همگرایی و همپوشانی بازار بیمه و محصولات بازار سرمایه است. در حقیقت این اتفاق هم اکنون  از طرق مختلف در حال وقوع است. در زمینه افزایش سرعت همگرایی باید بگویم که ظهور هریک از محصولات جدید بازار سرمایه، فرصت های بی شماری را در اختیار سرمایه گذاران صنايع مختلف قرار می دهد و سرمایه گذران بیشتر به معنای افزایش جریان سرمایه برای ارائه خدمات بیمه به مکان هایی است که کمتر به صنعت بیمه پیشرفته دسترسی دارند.

بورس برمودا(BSX) نقش خود را به عنوان بخشی از یک بازار جهانی پیدا کرده است، من معتقدم که برمودا از طریق ایجاد معاملات آنلاین و پویا خلاءهای بازار را پر می کند.

در حقیقت من در رابطه با مدل کاری بورس برمودا(BSX) بسیار امیدوار و خوشبینم چراکه  هم اکنون نمی توان در بازارهای جهانی بازاری را پیدا کرد که همانند این بازار ردپای ماندگاری  از خود برجای گذاشته باشد و در عین حال یک مدل خاص و مختص خودش را داشته باشد اما ما این کار را به وسیله تمرکز بر روی استراتژی توسعه مان انجام دادیم.

در عین حال ما درهای ذهنمان را برای فعالیت با دیگران باز گذاشته ایم و این یکی از اصول فعالیت در BSX است. به طور مثال یکی از اصول کاری ما همکاری در صنعت بیمه و همکاری با بورس تورنتوی کاناداست. بورس تورنتوی کانادا شریک تجاری ما از طریق TMX است. درواقع TMX سهامدار هردوی ماست.

برمودا یک منطقه تجاری استثنایی، زیبا و مردمانی بسیار شگفت انگیز است بر پايه همين پتانسيل ها ما تلاش خواهيم كرد به دومین بازار بزرگجهانی در اين صنعت تبدیل شویم.

 

  • شما قرار است‌درنشست فدراسیون جهانی بورس ها در ماه نوامبر در کلمبیا شرکت کنید. این نشست چه‌امتیازی‌برای‌شما داردکه‌درتقویم‌کاریتان قرارداده‌اید؟

وژکوفسکی: بورس برمودا(BSX) در طول سال مدل هاي مختلفي از اوراق بيمه را پشتيباني مي كند. اين اوراق  نشان مي دهد كه بورس كوچك برمودا تا چه حد در ارايه يك كار باكيفيت جدي است و تا چه حد به استاندارد هاي بين المللي در اين زمينه بها مي دهد.

عضويت در فدراسيون جهاني از قبل يكي از مهمترين اولويت هاي بورس برمودا بوده است.زمانی که من فعالیتم را در BSX آغاز کردم یک راهنمایی فوق العاده از فدراسیون جهانی بورس ها در زمینه توسعه ساختار بازار و همچنین تدوین مقررات و انجام معاملات دریافت کردم. این راهنمایی  به نقشه راه  ما در زمان اجرای پلتفرم معاملاتی تبدیل شد. در آن زمان من همچنین به فدراسیون جهانی اعلام کردم که برمودا قصد ندارد فقط يك عضو ثبتي در دفاتر فدراسيون باشد؛ بلكه مي خواهد فعاليتش را گسترش دهد، بر همین اساس  فدراسیون جهانی فرومی به ما اختصاص داد تا از آن طریق بتوانيم نظراتمان را با سایر بازارها به اشتراک بگذاریم. اين موضوع باعث شد فرصت های نابي برای همکاری با بازارهای کشورهای دیگر و همچنین بازارهایی که با چالش های مشابه ما مواجه بودند برای ما ایجاد شود.

بايد بگويم كه دسترسی داشتن به بسیاری از بازار های حرفه ای در زیر یک سقف برای ما بسیار خاص و ارزشمند بود به همین دلیل  اجلاس سالانه فدراسیون جهانی بورس ها یک تاریخ بسیار مهم در تقویم کاری بورس برمودا BSX است و به طور حتم در آینده نیز خواهد ماند.

بهزاد رنجبر

برچسب ها
نمایش بیشتر
كانال تلگرام بورسك

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *