اخبار مهم

كارشناسان:آينده بورس درگرو برجام است

كارشناسان آينده بورس را به آينده برجام گره مي زنند اما در عين حال تاكيد مي كنند كه وزن برخي عوامل داخلي هم در آينده شاخص بسيار اثر گذار است،اين در حالي است كه يك حمايت آشكار از سهام هلدينگ خليج فارس در مبادلات ديروز بازار را وحشت زده كرد.

قرار است رئيس جمهوري آمريكا به زودي متني را كه در آن تاييد مي شود ايران به برجام متعهد  است را تاييد و به كنگره ارسال كند.

اين احتمال وجود دارد كه دونالد ترامپ رئيس جمهوري تندورو آمريكا اين تاييديه را امضا نكند اين خبر كه چند روز پيش محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران هم آن راتاييد كرد براي نزول بورس كافي بود و منجر به آن شد كه ظرف روز هاي شنبه و يكشبنه هزاران ميليارد تومان از ارزش بازار سهام كم شود.

سهامداران بيم آن دارند كه بورس بار ديگر به روز هاي قبل از برجام و بازگشت تحريم ها برگردد . كارشناسان معتقدند اينكه برجام اثر منفي بر شاخص بورس دارد يا خير منوط به اين است كه آيا برجام به طور كل نابود خواهد شد يا فقط آمريكا از آن خارج مي شود منظور آنها اين است كه آيا اروپا آمريكا را در اين اقدام همراهي مي كند يا خير؟

محمد کفاش پنجه شاهی درباره افت هاي دو روز گذشته شاخص بورس گفت: مهمترین علت نزول بورس اخبار مربوط به تصميم آينده رئيس جمهور آمريكا درباره

 پایبندی و یا عدم پایبندی ایران به تعهدات برجام است

او تاكيد كرد: با وجود اينكه برجام بر روي بورس اثر مي گذارد اما بايد در نظر گرفت كه در صورت خروج احتمالی آمریکا  از برجام نیز قیمت ارز  افزايش خواهد يافت و افزايش قيمت ارز منجر به رشد سود شركت هاي صادر كننده خواهد شد و اين موضوع اثر مثبتي بر بورس دارد.

به گفته او  با انتشار گزارش های عملکرد شش ماهه شرکت ها در آینده نزدیک شاهد روند متفاوتی در بازار خواهیم بود.

عباسعلي حقاني نسبت هم گفت: اينكه برجام چه تاثير بر بورس دارد ناشي از همراهي اروپا با آمريكا است اگر اروپا در اين زمينه با امريكا همراه شود مي توان آن را به معناي نابودي برجام تقلي كرد و اين موضوع اثرات بدي براي بازار سهام دارد.

او در عين حال تاكيد كرد: اما بايد در نظر داشت كه سايه برخي عوامل داخلي ماننداختلاف هاي سياسي و يا مشكلات اقتصادي بانك ها حتي بيشتر از برجام است.

باكس(تو دلي)

بازتاب منفي بلو ك زني

به غير از اثرات منفي ناشي اخبار برجام،ديروز حمايت يك شركت سرمايه گذاري از سهام هلدينگ خليج فارس اين شائبه را ايجاد كرد كه شرايط بازار سهام بسيار وخيم است و اين وخامت اوضاع منجر به وحشت زدگي بازار و افت شديد شاخص بورس شد.

همين موضوع منجر به واكنش شديد سهامداران در شبكه هاي اجتماعي شد. حمايت از اين شركت كه به زعم سهامداران به منظور شاخص سازي انجام شده بود به بازار اين پيام را منتقل كرد كه شرايط بازار سهام تحت تاثير اخبار مربوط به برجام اصلا مناسب نيست و دير يا زود بازار سهام فرو خواهد ريخت .

همه اين تحولات بعد از آن اتفاق افتاد كه در مبادلات ديروز يك شركت سرمايه گذاري اقدام به خريد سهام خرد بزرگ ترين شركت بورس يعني هلدينگ خليج فارس  كه وزن زيادي بر شاخص بورس دارد كرد.

 اين حمايت در ابتداي بازار منجر به رشد شاخص شد اما در ادامه بازار را وحشت زده كرد و منجر به افت شديد شاخص بورس شد. مسولان سازمان بورس بلافاصله خود را از اين رويداد تبرئه و اعلام كردند كه دستوري در اين زمينه وجود نداشته و اين رويداد صرفا يك اقدام خودخواسته بوده است.

محسن خدابخش، مدیرنظارت بر بورس های سازمان بورس درباره رشد قیمت سهام هلدينگ خليج فارس در جریان معاملات دیروز گفت: عمده معاملات ۳.۵ میلیون سهمی مربوط به سهامداران خرد است.

این مقام مسئول با بيان مخالفت سازمان بورس با چنين اقدامي گفت: اگر رشد قيمت ناشی از مجمع هلدینگ خلیج فارس باشد، از نظر سازمان درست نیست و مدیرانی که می خواهند به طور حرفه ای در بازار فعالیت داشته باشند نباید چنین اقدام غیر حرفه ای را انجام دهند.

علی صحرایی معاون بورس تهران هم دراين باره توضيح داد: برخی فعالان در فضای مجازی اعلام کردند بورس به دنبال شاخص سازی است و ناشتا نخورده شاخص رشد می کند که در پاسخ باید بگویم ، بورس تهران به هیچ وجه حساسیتی به افزایش و کاهش شاخص نداشته و ندارد.

به گفته مدیران  شركت هلدينگ جليج فارس اين كار ناشی از اعتقاد به حمایت از سهام در آستانه برگزاری مجمع سالانه است.

علی حسینی  مدیرعامل سرمایه گذاری مدبران اقتصاد، درباره حمايت اين شركت از هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت: سرمایه گذاری مدبران اقتصاد در دو سال اخیر ، هر روز اقدام به حمایت از سهام  هلدينگ خليج فارس كرده و جمعا ۵۰۰ ميليون سهم اين شركت را خريداري كرده است.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن