اخبار مهم

آخرين تحليل كارشناسان از آينده بورس+صوت

گزارش بورس: پيش از افزايش زمزمه ها در مورد لغو برجام كارشناسان نسبت به آينده بورس و رشد شاخص ها در نيمه دوم سال اميدوار بودند اما اكنون همه چيز تغيير كرده است و اغلب كارشناسان آينده شاخص ها را به آينده برجام گره مي زنند..

مطابق آمار ها بخش زيادي از سود شركت هاي بورس ناشي از فروش مواد خام در بازار هاي جهاني است و در صورت لغو برجام و بازگشت تحريم ها اين شركت ها بيش از ساير شركت ها آسيب خواهند ديد. اعمال محدوديت در فروش نفت،فراورده هاي نفتي،پتروشيمي،معادن و صنايع فلزي قادر است بخش زيادي از سود اين شركت ها از بين ببرد و سهامداران به خوبي اين موضوع آگاهند.

براي  اينكه پي به اثرات برجام بر بورس تهران ببريم كافي است اثر ناشي از تغييرات قيمت جهاني مواد خام را بر سهام شركت هاي بورس بررسي كنيم.

نفت،فولاد،سنگ آهن،زغال سنگ،مس،روي،آلومينيوم،اوره،متانول و گاز از اصلي ترين محصولاتي هستند كه هرگونه تغيير در قيمت آنها قادر است شاخص بورس را با نوسان همراه كند.

مطابق آمار هاي ارايه شده از سوي سازمان بورس قیمت نفت در شهريور ماه با ۸.۸ درصد افزایش به ۵۳.۸ دلار در هر بشکه رسید كه كه اين رشد به طور مستقیم در فروش و قيمت تمام شده ۴۰ شركت بورس تأثیر داشته است كه سهم این عامل از مجموع فروش و قيمت تمام شده این ۴۰ شركت به ترتیب حدود ۹۳.۶ و ۹۵.۴ درصد است. رشد اين ۴۰ شركت در شهريور ماه جمعا ۷۲۶ واحد اثر مثبت برروي شاخص  كل بورس تهران داشته است.

تغيير قيمت نفت همچنين در ۶ شركت فرابورس ایران كه به طور مستقیم نفت در فروش و یا قيمت تمام شده آنها موثر است مجموعاً ۶.۲۴ واحد اثر مثبت بر روي شاخص فرا بورس در شهريور ماه برجاي گذاشت.

در عين حال مطابق آمار هاي موجود قيمت سنگ آهن در شهريور ماه ۱۲.۸ درصد كاهش يافت كه اين افت قيمت بر روي سهام ۳۲ شركت در بورس تهران اثر منفي گذاشت. اين اثر منفي منجر به آن شد كه شاخص كل بورس تهران تحت تاثير افت قيمت سهام اين ۳۲ شركت جمعا ۱۳۰ واحد افت كند.

همين مثال در مورد قيمت فولاد هم صدق مي كند،هر گونه نوسان قيمت فولاد بر روي  سهام ۳۷ شركت در بورس اثر مستقيم دارد در نتيجه كاهش ۲ درصدي قيمت فولاد در شهريور ماه جمعا ۲۱۰ واحد اثر منفي بر روي شاخص كل بورس تهران برجاي گذاشت. اما در مجموع افزايش قيمت آلومينيوم،اوره،متانول ،گاز طبيعي و شكر كه جمعا بر روي سهام دست كم ۴۰ شركت اثر دارد منجر به رشد شاخص بورس شد. رشد قيمت اين محصولات دست كم ۵۵۰ واحد اثر مثبت بر روي شاخص كل بورس تهران برجاي گذاشت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن