ابزار مشتقهاخبار مهمطلا

افزايش قيمت دلار؛مهاجرت پول ها به بازار آتي سكه

با افزايش قيمت دلار سرمايه ها  از ساير بازار ها به سمت معاملات آتي سكه در بور س كالا در حال مهاجرت اند  

افزايش قيمت دلار همه بازار ها را به هم ريخته است از يك سو بازار مبادلات آتي سكه در بورس كالا پر طرفدار شده است و از سوي ديگر حجم معاملات سهام و اوراق بدهي با نزول مواجه شده است،به نظر مي رسد سرمايه ها تحت تاثير رشد قيمت دلار در حال جابه جا شدن هستند.

سخنان دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا كه منجر به رشد قيمت دلار در بازار آزاد شد،بقيه بازارها را هم به به هم ريخت. محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران هفته قبل در مورد اينكه آيا ترامپ تعهد ايران را به برجام تاييد خواهد كرد با ترديد سخن گفت. همين عامل موجب شد تا قيمت دلار و به دنبال آن ساير بازار ها تحت تاثير قرار گيرند.به طوري كه قیمت دلار دیروز با عبور از مرز ۴۰۰۰تومان به ۴۰۲۵رسید.

.برخی دلایل این افزایش قیمت را سیاست‌ دولت براي پایین نگه داشتن هزینه های تولید و درنتیجه افزایش صادرات و درآمدهای خود مي دانند  اما دسته ديگري از تحليل گران با رد این ادعا  معتقدند پایین نگه داشتن مصنوعی نرخ ارز و سرکوب قیمت  منجر به رشد يكباره قيمت شده است.

دولت خودش را تضعيف نمي كند

اما دولت با رد اين ادعاها به اظهار نظر هاي رايج پاسخ داد.محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت با کاهش ارزش ریال در برابر دلار متضرر خواهد شد، گفت: اعلام نظر برخی مبنی براینکه دولت خواهان افزایش ارز است ، تهمت است.

او افزود:ما با کاهش ارزش ریال در برابر دلار به صورت غیر منطقی مخالفیم و سیاست دولت این است که نرخ ارز شناور کنترل شود و این را هم بدانیم که دولت از تضعیف پول ملی متضرر می‌شود و فکر نکنیم که دولت با تبدیل دلار به ریال از آنجا که ریال بیشتری به دست می آورد پس به دنبال این است که ارزش پول ملی را کاهش دهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به اینکه گفته می‌شود دولت معتقد به دلار ۵ هزار تومان بوده و تصمیم دارد به این قیمت ها نزدیک شود، تاکید کرد: خیر . دولت دلار ۵ هزار تومانی را قبول ندارد. سخنان تشنج‌آفرین ترامپ نباید به بازارهای ارز و طلا کشانده شود.

رشد معاملات اتي سكه در بورس كالا

فارغ از واكاوي دلايل افزايش قيمت دلار  اعداد نشان مي دهند افزايش قيمت دلار  از يك طرف منجر به كاهش ارزش معاملات در بورس شده و از سوي ديگر حجم سرمايه گذاري در بازار ارز ،طلا و همين طور معاملات آتي سكه در بورس كالا افزايش يافته است. سوابق تاريخي نشان مي دهد رشد قيمت دلار  به معنای انتقال بخشی از نقدینگی فعال به بازار ارز ،طلا و سایر بازارهاست و این موضوع خود منجر به رشد مضاعف قيمت دلار مي شود.

در چنين شرايطي ظرف روز هاي گذشته حجم تقاضا در بازار  معاملات آتي سكه افزايش يافته است و متناسب با ان قيمت ها هم رشد كرده است. با رشد حجم تقاضا و تعداد خريداران حجم كل قرارداد ها در روز يكشنبه به رقم بي سابقه ۳۵ هزار قرارداد رسيد كه يك ركود جديد براي معاملات اتي بورس كالا محسوب مي شود.

آمار ها همچنين نشان مي دهد كه هفته قبل ارزش كل معاملات اتي ۱۱ درصد رشد كرده است و سرمايه گذاران در معاملات هفتگي شان ۱۰۰ ميليارد تومان اوراق آتي بيشتري خريداري كرده اند.

با اين حساب ارزش كل معاملات آتي بورس كالا از اول سال تاكنون به ۱۶ هزار ميليارد تومان رسيده است.رشد حجم معاملات اتي در روز هاي گذشته اين احتمال را به وجود آورده است كه شايد در روز هاي آينده شاهد مهاجرت سرمايه از بازار سهام و ساير بازار ها به سمت بازار آتي باشيم . رشد قيمت دلار در بازار آزاد و افزايش شكننده قيمت جهاني طلا را مي توان از دلايل اصلي جذابيت بازار آتي به شمارآورد يعني به احتمال زياد بازار آتي مهمترين برنده رشد قيمت دلار محسوب مي شود.

رشد دلار مقطعي است

در عين حال يك تحليل گرتكنيكال تحليل كرد: قيمت دلار تا مرز ۴۳۰۰ تومان پيش خواهد رفت اما بار ديگر از اين كانال به محدوده ارزان تري باز خواهد گشت و در نمودار ها و تايم فريم ها ميان مدت اثري از رشد طولاني دلار مشاهده نمي شود.

بهنام صمدي تحليلگر تكنيكال بورس در اين باره در كانال شخصي خود نوشت: در چند روز اخیر با شکست محدوده مقاومتی ۳۸۹۰ تومان رشد قیمتی کمی شتاب بیشتری به خود گرفته و در حال پیشروی به سقف کانال صعودی هست که در چارت قیمت ۴۳۰۰ تا ۴۳۳۰ تومان را هدف قرارداده است

اما دلار وارد محدوده اشباع خرید شده و و در تاريخچه نمودار هاي آن نشان مي دهد كه هر زمان دلار وارد این محدوده شده بلافاصله عقب گرد داشته است به اين ترتيب  به نظر مي رسد به زودي قيمت دلار متعادل خواهد شد و بعد از رسيدن به قيمت ۴۳۰۰ دوباره به ارقام پايين تر باز خواهد گشت.

نزول بورس ادامه دار نيست

حسين عبده تبريزي دبير كل سابق بورس تهران درباره اثر لغو برجام بر بورس گفت: اگر كنگره آمريكا هم لغو برجام را تاييد كند آنگاه نوبت اروپاست كه در خصوص برجام تصميم بگيرد كه آيا آمريكا را همراهي خواهد كرد يا خير.اگر قرارداد برجام را توافق چند جانبه در نظر بگيريم آمريكا صرفا يك طرف قرارداد است. حد اكثر مي تواند تحريم هاي خود را ادامه دهد. در حال حاضر هم كه تحريم هاي آمريكا از بين نرفته و بيشتر گشايش ها مربوط به اروپا است.پس بعيد است با توجه به آغاز مراودات اروپا ايران و تعهداتي كه طي اين مدت ايجاد شده اروپا از برجام خارج شود.

وي تصريح  كرد: بر همين اساس مي توان گفت بازار سرمايه درصدي از ريسك حاصل از لغو برجام را در حال حاضر لحاظ كرده است و فكر نمي كنم طي ماه هاي آينده از اين حوزه به بازار صدمه بزرگي وارد شود.

نزول به زودي متوقف مي شود

مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی هم در تشریح رفتار این روزهای بازار سهام گفت: افت این روزهای شاخص بازار سهام ناشی از چند عامل است که مهم‌ترین‌‌ و تاثیرگذارترین آنها، مربوط به صحبت‌های اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا و نااطمینانی در‌مورد جهت‌گیری نهایی آمریکا در قبال برجام بوده است.

علی اسلامی بیدگلی افزود: فضای تردید کنونی میان سهامداران عمدتا به دلیل موضوع بقای برجام است. به نظر می‌رسد روند صبر و انتظار تا اعلام نظر نهایی ترامپ ادامه داشته باشد که آخرین مهلت آن یکشنبه هفته بعد خواهد بود.

وی در پایان تصریح کرد:  سایه تردید بر تصمیمات سهامداران به این معنا نیست که بازار سهام طی روزهای  آينده همچنان با روند منفی همراه خواهد بود. بر این اساس پیش‌بینی می‌شود روند فعلی بازار در روزهای آينده دنبال نشود.

ترامپ بلوف مي زند

عباس نیکچری یک کارگزار قدیمی بورس هم گفت: برجام چه توسط ترامپ و چه در بدترین حالت توسط کنگره آمریکا تایید خواهد شد و بازار سرمایه به ثبات و رشد متغیرها باز خواهد گشت.

او افزود:ترامپ يك بلوف زن و دلال سياسي است . سابقه اون نشان داده است كه در نهايت منش كاسب مسلكانه او در ابعاد بين المللي هم قالب خواهد شد.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن